Berlusconi'nin davayı askıya alma talebine ret

Berlusconi'nin davayı askıya alma talebine ret
Berlusconi'nin davayı askıya alma talebine ret
İtalya eski Başbakanı Silvio Berlusconi'nin hakkındaki 'Reşit olmayan biriyle menfaat karşılığı cinsel ilişkiye girmek' suçmasıyla açılan davanın seçim kampanyasına engel oluşturduğu gerekçesiyle askıya alınması talebini mahkeme reddetti

MİLANO - İtalya eski Başbakanı Silvio Berlusconi, hakkındaki ’Reşit olmayan biriyle menfaat karşılığı cinsel ilişkiye girmek’ suçlamasıyla Milano 4’üncü Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın seçim kampanyasına engel oluşturduğunu savunarak, askıya alınması isteminde bulundu.

Berlusconi’nin avukatı Nicolo Ghedini davanın bugünkü duruşmasında sunduğu isteminde, "Bugün yasal olarak seçim kampanyasının başlatılmış olması ve Silvio Berlusconi’nin PDL (Özgürlükçü Halk Partisi) koalisyonu liderliğini yapmasını" gerekçe gösterdi. Ghedini davanın seçim sürecinde medyatik istismar malzemesi olarak kullanılacağını da savundu.

MAHKEME: DAVA SEÇİM KAMPANYASINA ENGEL TEŞKİL ETMEZ

Milano Savcısı Ilda Boccassini ise, savunma avukatları aracılığıyla yapılan başvuruya karşı çıkarak, davanın seçim kampanyasına "Meşru engel" oluşturmadığını savundu. Milano savcısı, "Berlusconi parti genel sekreteri değil, başbakanlığa da aday olmadı" dedi. Savcı Boccassini ayrıca, "Yasal sürecin devamı talebinde bulunuyorum çünkü bir dava seçim kampanyasına engel olduğu gerekçesiyle askıya alınamaz. Bu mahkemenin ele alması gereken bir huhuk sorunu değildir" ifadesini kullandı.

Tarafların dinlenmesinin ardından mahkeme heyeti talev-bi yerinde bulmayarak Rubby davasının seçim kampanyasına meşru engel oluşturmadığı kararına vardı.

Fas asıllı eskort kız Karima El Mahroug da bugün ilk kez mahkeme salonunda hazır bulundu. Sabah saatlerinde Milano Mahkemesi’nde yanında erkek arkadaşı Luca Risso ve avukatı Paola Boccardi ile birlikte gelen genç kadının, mahkeme salonuna "savunma tanığı" olarak bulunduğu açıklandı. El Mahroug, aynı zamanda savcılığın tanık listesinde de yeralıyor. Savunmanın son tanığı olarak dinlenmesi beklenen Karima El Mahroug, dört saatten fazla bir süre "davanın askıya alınması" talebinin sonuçlanmasını bekledi.

Mahkeme heyetinin talebi reddetmesi üzerine Faslı El Mahroug’un savunma tanığı olarak dinlenmesine geçildi. Duruşma devam ediyor.(dha/Eda Berkbayrak)