Berlusconi'nin son oyunu

Berlusconi'nin son oyunu
Berlusconi'nin son oyunu
Kararsız İtalyan seçmenin oyuna göz diken Berlusconi, 24-25 Şubat'taki genel seçimleri kazanması halinde, halka emlak vergilerini geri ödeme sözü verdi. Rakipleri 'Oy satın almaya çalışıyor' suçlaması yaptı.

İtalya’nın Kasım 2011’de görevinden ‘kötü’ şartlarda ayrılması nedeniyle kariyerinin bittiğine inanılan eski Başbakanı Silvio Berlusconi, pazar ve pazartesi günkü genel seçimlerle siyasete geri dönerken, yine yolsuzlukla suçlandı. Rakipleri Berlusconi’yi, çarşambadan bu yana seçmenlere ‘emlak vergilerinin geri ödeneceği sözünü verdiği mektuplar göndererek oy satın almaya çalışmakla’ suçladı. ‘Ev kutsaldır, vergilendirilmemelidir’ yazılı mektuplarda, eski başbakan Mario Monti’nin getirdiği ve bazı kesimlerde tepki yaratan emlak vergisinin (IMU) kaldırılacağı vaat ediliyor. Mektupların, kararsız seçmenin çok olduğu bölgelere gönderildiği belirtildi. Resmi evrak gibi görünen mektupların üzerinde ‘Önemli duyuru: 2012 IMU geri ödemesi’ notunu var. Geri ödemenin, banka hesabına transfer ya da postanede elden teslim şeklinde yapılacağı belirtiliyor. ‘Sevgili Luigi’ gibi seçmenlerin isimleriye başlayan mektuplar, ‘En iyi dileklerimle, Silvio Berlusconi’ diye bitiyor.
Merkez sol koalisyonun başını çeken Demokratik Parti ’nin lideri Pier Luigi Bersani, girişimi ‘dolandırıcılık’ olarak niteledi. Anketlerin hala birincisi olsa da, son dönemde merkez sağ koalisyonuyla ikinci sırada olan Berlusconi’ye karşı oy kaybeden Bersani, “Yolda karşılaşsak Berlusconi’ye düzenbaz derim” dedi. Bir diğer sol koalisyon Sivil Devrim’in lideri ve eski mafya karşıtı savcı Antonio Ingroia ise “Berlusconi, oy karşılığı para vaat ettiği bu mektuplar aracılığıyla bir ya da iki farklı suç işledi” ifadesini kullandı. Anketlerin üçüncüsü Monti de “Berlusconi oy satın almaya çalışacak dediğimde, bunu harfi harfine yapacağını düşünmemiştim” dedi.