Berlusconi'ye 6 yıl seçim yasağı

Berlusconi'ye 6 yıl seçim yasağı
Berlusconi'ye 6 yıl seçim yasağı

Eski İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, senatodan ihraç edildi. Senatoda dün yapılan oylamada, vergi kaçakçılığından suçlu bulanan 77 yaşındaki Berlusconi’nin en az 6 yıl siyasetten uzak kalmasına karar verildi. Oylama öncesi başkent Roma’daki evi önünde toplanan destekçilerine seslenen Berlusconi “27 Kasım’ı demokrasi için yas günü ilan ediyorum” dedi.
Karar, 3 kez başbakanlık koltuğuna oturan Berlusconi’nin siyasi kariyerinin sona erdiği anlamına gelmiyor. Berlusconi’nin parlamentoda yer alamayacak olsa dahi İtalyan politikasında etkili bir isim olarak kalmaya devam edeceği yorumları yapılıyor. Berlusconi son zamanlarda Forza Italia partisini yeniden harelete geçirmişti.
Eski Başbakan vergi kaçakçılığından hüküm giymesi nedeniyle dün senatörlükten azlinin oylandığı oturumda sıcak terler döküp 20 yıllık siyasi hayatının en zor günlerinden birini yaşarken, son hamlesini de hükümet krizine oynayarak yaptı. Forza Italia önceki gün koalisyondan çekilirken, Başbakan Enrico Letta hükümetinin parlamento çoğunluğu da böylece sadece 6 oy farkına indi.
Tutuklanabilir

Berlusconi’nin senatörlükten azli, siyasi dokunulmazlığının sona ermesi anlamına gelirken, hakkındaki diğer ceza davaları uyarınca tutuklanmasının önünü açabilecek. Berlusconi de bu sebeple daha önceden de hükümeti hedef almıştı. Ekim başında 5 bakanını koalisyon hükümetinden çeken Berlusconi daha sonra krizi yine kendi bitirmişti. {ROMA/BBC-REUTERS}