Berlusconi'ye merhaba Monti'ye güle güle

Berlusconi'ye merhaba Monti'ye güle güle
Berlusconi'ye merhaba Monti'ye güle güle

İtalya’da siyasete döneceğini açıklayan eski Başbakan Silvio Berlusconi liderliğindeki Özgürlükçü Halk Partisi’nin (PDL) teknokrat hükümetten desteğini çekmesiyle başlayan siyasi kriz, dün de Başbakan Mario Monti’nin istifa edeceği haberiyle tırmandı. Geçen yıl ülkeyi ekonomik krizden çıkarma iddiasıyla başa gelen Monti, Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano ile önceki akşam görüştükten sonra dün yaptığı açıklamada kritik bütçe yasa tasarısının onaylanmasından hemen sonra istifa edeceğini duyurdu. Corriere della Sera gazetesinden Ferruccio De Bortoli’ye röportaj veren Monti, “Artık böyle devam edemeyeceğimiz yönündeki düşüncelerimi olgunlaştırdım” dedi. PDL’nin desteğini çekmesinden sonra karar verdiğini belirten Monti, mevcut ekonominin öncekinden de kötü olduğunu itiraf etti. 

‘İncindim...’ 


Monti, PDL Genel Sekreteri Angeline Alfano’nun işsizlik ve vergilerin arttığını söylemesi nedeniyle ‘çok incindiğini’ söyledi. Monti’nin internet sitesinde istifa niyetinde olduğunun açıklanmasının ardından siyasi partilerden de sert eleştiriler geldi. Sürpriz istifa açıklaması nedeniyle seçimlerin erkene alınması, nisandaki genel seçimlerin şubatta yapılması bekleniyor.
Daha önce siyasete dönmeme kararı aldığını söyleyen Berlusconi ise sahibi olduğu AC Milan futbol kulübünün tesislerinde yaptığı açıklamada siyasete devam edeceğini açıkladı. Berlusconi, “Seçimlere iyi bir pozisyon elde etmek için değil, kazanmak için gireceğim” dedi. {ROMA/ REUTERS-AA}