Beşir'in evinde yangın var

Beşir'in evinde yangın var
Beşir'in evinde yangın var

Petrol istasyonlarının yanı sıra çok sayıda özel ve kamu aracı da yakıldı.

Güney Sudan'ın ayrılmasıyla petrol gelirlerinden olan Sudan'da benzine iki kat zamla tetiklenen gösterilere müdahalede onlarca kişi öldü. Beşir, New York ziyaretini iptal etti.

‘Arap Baharı’nın en hararetli döneminde ülkesindeki huzursuzluğu birkaç gösteri ile atlatan Sudan Devlet Başkanı Ömer Beşir’in başı bu kez dertte. Sübvansiyonlara son verilmesiyle artan petrol fiyatlarının tetiklediği gösteriler şiddetli bir şekilde devam ederken Beşir, gelişmeler üzerine BM Genel Kurulu toplantılarına katılmak için planladığı New York seyahatini iptal etti. Dört gündür süren gösterilerde ölenlerin sayısı ajanslara göre 29, yerel kaynaklara göre 60 kişiyi buldu. Hastane kaynakları Nil’in batısında başkent Hartum’un karşı kıyısında yer alan Umdurman kentinde 21 sivilin cesedinin morga kaldırıldığını belirtirken tanıklar diğer bölgelerde de 8 kişinin öldüğünü kaydetti. Gösteriler Beşir’in iktidara geldiği 1989’dan beri en büyük meydan okuma olarak görülüyor.

Ordu devreye girdi

Hartum ve civarında karakolların yanı sıra en az 20 petrol istasyonu kundaklanırken önemli tesisler ve binalar ordu tarafından koruma altına alındı. Sudan Medya Merkezi’ne göre isyanın ilk çıktığı Cezire’de göstericiler elektrik ve petrol istasyonlarına saldırıp banka ve işyerlerini yağmalamaya kalkıştı. Hartum Valisi Abdurrahman Hızır “Hükümet kamu malına zarar verenlere demir yumruğunu indirecek” dedi. Başkentte toplu ulaşım etkilenirken internet erişimi de kesildi. Halka ‘Devrim tamamlanana kadar mücadeleye devam’ çağrısı yapan Sudan Değişim Hareketi’nin lideri Abdurrahim Ahmed İbneuf Hartum’da evine düzenlenen baskınla gözaltına alındı. Cezire eyaletine bağlı Vad Medeni’de başlayıp başka bölgelere sıçrayan gösteriler nedeniyle okullar 30 Eylül’e kadar tatil edilmişti. Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (UCM) soykırım suçlamasıyla hakkında yakalama kararı çıkartması nedeniyle UCM’ye taraf olan ülkelerden uzak duran Beşir, New York’ta bir otelde yer ayırttığı halde ABD’ye gitmekten vazgeçti. 2011’de Güney Sudan’ın bağımsızlığını kazanmasıyla birlikte petrol üretiminin dörtte üçünü kaybeden Sudan’ın gelir kaynaklarının düştüğü ve özellikle gıda ithalatı için döviz sıkıntısı çektiği belirtiliyor.
Benzin fiyatları galon (3.7 litre) başına 2.8 dolardan 4.7 dolara çıkmıştı. Beşir petrol sübvansiyonlarının ekonomi açısından tehlikeli bir boyuta ulaştığını söylemişti.