Beşşar Esad her şeyi söyledi mi?

Beşşar Esad her şeyi söyledi mi?
Beşşar Esad her şeyi söyledi mi?

Esad, Utku Çakırözer le pazar günü çalışma ofisi olarak kullandığı Eşşaab Sarayı nda iki buçuk saat görüştü.

Suriye lideri Cumhuriyet'e verdiği mülakatta Türk uçağının düşürülmesi konusunda Şam'ın iddialarını yinelemekle yetindi.
Haber: DENİZ ZEYREK - deniz.zeyrek@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, Türk uçağının Suriye hava sahasında uçaksavar ile düşürüldüğü konusunda ısrarlı. Gazeteci Utku Çakırözer’in sorularını yanıtlarken, bu teorisini kanıtlayacak somut deliller ortaya koyamıyor, ancak olay sonrasına ilişkin somut iddiaları var. Esad’ın sözlerini, Rusya ve ABD ’den gelen ‘muğlak’ mesajlarla birlikte okuyunca, Türkiye ’nin zor bir sınava çekilmeye çalışıldığını görmek mümkün oluyor. 

Başarılı bir söyleşi
Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi meslektaşımız Utku Çakırözer’in söyleşisi, kendi halkının kanını döken bir diktatöre can acıtıcı sorular sorması açısından başarılı bir söyleşi. Çakırözer, kendi nezaketinden ödün vermeksizin Esad’a, üstelik kendi karargahında her şeyi sormuş ve sorularına yanıtlar alabilmek için ısrarlı devam soruları yöneltmiş. Bu açıdan ‘diktatöre propaganda şansı tanıma’ suçlamasını zerre kadar hak etmiyor.
Esad, söyleşide “Türk uçağı, Suriye hava sahasında alçaktan uçarken, gözle tespit edilerek küçük bir uçaksavarla düşürüldü” teorisini yenilemiş, ama bu teoriyi kanıtlayabilecek hiçbir kanıt sunmamış. Türk pilotlara yönelik herhangi bir ön uyarı olup olmadığı sorusunu ise “Alçak uçuşu radar görmüyordu” sözleriyle geçiştirmiş. Esad, Türkiye’nin “Türk uçağı olduğunu bile bile vurduklarına dair telsiz kayıtları var” iddiasını çürütecek bir kanıt da ortaya koymamış. Türk uçağını düşürdükleri için pişmanlığını ‘Keşke düşmeseydi’ ifadesiyle dile getiren Esad, uçağın İsrail uçağı sanılarak düşürüldüğünü de ima etmiş. 

Hangi iddiası doğru?
Esad’a göre, uçağın düştüğü haberini önce kendileri almış.
Aynı saatlerde Türkiye de bir uçağının kaybolduğunu ilan etmiş, ama hiçbir Türk yetkili Şam ile temasa geçmemiş. Şam yönetimi Türkiye’yi arayınca saatler sonra muhatap bulmuş. Üst düzey bir dışişleri yetkilisi, bunun doğru olmadığını, uçak düştükten kısa süre sonra arama kurtarma ekiplerinin bölgeye sevkedildiğini belirterek, “Suriye karasularında arama yapıldığı için hemen bölgedeki askeri yetkililer bilgilendirildi” dedi. Esad’ın “Türk ordusu ile ilişkimiz kesik” sözleri ise doğru. Türkiye Büyükelçi Ömer Önhon’u Ankara’ya çektiğinden beri Suriye ile askeri ilişkiler koptu. 

İddialar kafa karıştırdı
Türkiye, bölgede radar ve telsiz izlemesi yapan Rusya, ABD ve Britanya’dan ellerindeki verileri istemişti. Esad da benzer bir çağrıyı sözkonusu ülkelere yaparak bağımsız kaynaklardan korkmadığını ima etti. Ancak üç ülke de ellerindeki verilere ilişkin aydınlatıcı bilgilendirme yapmak yerine muğlak açıklamalarla kafa karışıklığı yarattı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ellerinde yeterince objektif veri olduğunu söylerken, ABD’liler Wall Street Journal Gazetesi’nin “Uçak Suriye hava sahasında vuruldu” iddiasını yalanlamak yerine “Pentegon’dan bilgi sızdırmayı” kınadı. Türkiye’ye net destek veren tek isim NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen oldu. Rasmussen, NATO’nun müttefiki Türkiye’nin arkasında olduğunu söyledi.