Beyaz katil balina kamerada

Beyaz katil balina kamerada
Beyaz katil balina kamerada

Beyaz katil balinanın 16 yaşında olduğu tahmin ediliyor

Kuzeybatı Pasifik'te kameralara takılan katil balina sürüsündeki albino heyecan yarattı.

Rus bilim adamları, bugüne kadarki tek yetişkin beyaz balinanın, Rusya 'nın uzak doğusunda yer alan Kamçatka Yardımadası'nın kıyılarında görüldüğünü açıkladı.

Uluslararası bilim projesi olan Uzak Doğu Rusya Balina Projesi'nde görev yapan yetkililer, daha önce tamamen beyaz olan 2 balinayla karşılaşıldığını, ancak onların da yetişkin olmadığını belirtti.

Yapılan açıklamada ise, "Tamamen beyaz olan ilk yetişkin katil balina, Kuzey Pasifik'te, Kamçatka Yarımadası'nın doğusunda yer alan Commander Adaları'nda görülmüştür. Bu başarıyı ise, Moskova ve St. Petersburg'daki üniversitelerden bilim adamları gerçekleştirmiştir" denildi.

Şimdiye kadar rastlanan ilk yetişkin beyaz balinaya, sırtındaki 2 metrelik süt beyazı yüzgeci nedeniyle, Iceberg (Buz dağı) adı verildi.

Projeye göre Buz dağı isimli beyaz balinanın ilk kez görüldüğü Commander Adaları çevresi, Rusya'nın en büyük deniz rezervi olarak korunuyor. Bilim adamlarının ise, eko sistemi korumak ve balinalara daha rahat bir yaşam alanı sunmak amacıyla, koruma alanını genişletmeyi düşündükleri öğrenildi.

Konuyla ilgili bir konuşan Uzak Doğu Rusya Balina Projesi'nin eş başkanı Erich Hoyt, "Buz dağı isimli katil balina, saf, vahşi ve keşfedilmeyi bekleyen okyanusa duyulan heyecanı artırıyor. Amacımız bundan sonra da okyanusu sağlıklı tutmaktır" dedi.(haber7.com)

 

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle

 


  ETİKETLER:

  Rusya

  ,

  moskova

  ,

  Beyaz

  ,

  Yaşam

  ,

  Bilim

  ,

  katil

  ,

  kuzey

  ,

  koruma

  ,

  Uzak