Beyaz Saray önünde Guantanamo protestosu

Beyaz Saray önünde Guantanamo protestosu
Beyaz Saray önünde Guantanamo protestosu
ABD'de Beyaz Saray önünde toplanan insan hakları savunucuları, Guantanamo'daki kampın açılmasının 13'üncü yıl dönümünde protesto gösterisi düzenledi ve Başkan Obama'ya kampı kapaması yönünde çağrıda bulundu.

RADİKAL - Uluslararası Af Örgütü, ABD -İslam İlişkileri Konseyi, Anayasal Haklar Merkezinin de aralarında bulunduğu birçok kuruluşun organizasyonuyla bir araya gelenler, Beyaz Saray’ın önündeki La Fayette Parkı’nda toplanarak Guantanamo eylemi yaptı. "Guantanamo’yu hemen kapatın", "İşkenceye hayır, gizli hapishanelere hayır", "İşkence her zaman yanlıştır" yazılı dövizler taşıyan protestocular, "Obama sözünü tut, Guantanamo’yu kapat" sloganı attı.

Al Jazeera Türk'te yer alan habere göre, protestocuların bazıları, Guantanamo’daki tutukluların giydiği turuncu renkli üniformalar giyip, siyah kukuleta taktı. Mahkumlar gibi birbiri ardına sıralanarak zincir oluşturan protestocular, Beyaz Saray’ın önünde bir süre yürüdü.

Kuzey Kore: BMGK CIA işkencelerini incelesin


'OBAMA SÖZÜNÜ YERİNE GETİRSİN'

Yapılan basın açıklamasında, Guantanamo kampında insan hakları ihlali olduğu belirtilerek, bir an önce kapatılması istendi. Başkanlık seçimleri sırasında Guantanamo’yu kapatacağı sözünü veren Obama’nın sözünü yerine getirmesi çağrısı yapıldı.

Guantanamo'da maruz kaldığı işkenceyi anlattı


Göstericiler, Guantanamo’nun "ABD’nin yüz karası" olduğunu belirterek, kampın bir an önce kapatılması gerektiği belirtildi. Eylemciler, "Birçok tutuklunun serbest bırakılması kararlaştırıldığı halde hala onların tutuklulukları devam ediyor. ABD Başkanı Obama’ya sesleniyoruz, verdiği sözü tutmasını istiyoruz ve kampın kesin olarak kapatmasını talep ediyoruz" diye konuştular.

Guantanamo'daki 4 Afgan mahkum ülkelerine gönderildi


'ABD'NİN SAYGINLIĞINA YAKIŞMIYOR'

Londra’dan gelerek eyleme katılan gazeteci Andy Worthington Guantanamo’nun ABD’nin saygınlığına yakışmadığını söyledi. Worthington, "Guantanamo’nun açık kaldığı her gün, ABD’nin adalet ve adil yargılamasına dönük saygınlığını lekeliyor" ifadesini kullandı. Konuşmaların ardından protestocular, Beyaz Saray’ın önünde yine zincir oluşturarak, polisin nezaretinde, Adalet Bakanlığına yürüdü. Küba’daki Guantanamo Körfezi’nde yer alan kamptaki tutuklu sayısı Pentagon'dan yapılan son açıklamaya göre 132.

Obama'dan, Guantanamo'nun kapatılması çağrısı


DÜNYA ÇAPINDA TEPKİ ÇEKTİ

2002'de açılan Guantanamo, ABD'nin El Kaide ve Taliban'la bağlantılı oldukları iddiasıyla yakaladığı isimleri hapsettiği bir askeri kamp oldu. Bugüne kadar 558 kişi Guantanamo'da kaldı. Bunlardan sekizi Türk vatandaşıydı. 'Suda boğulma hissi yaratan sorgu tekniği' dahil birçok hak ihlallerinin yaşandığı Guantanamo dünya çapında tepki çekti.Eski başkan George W. Bush döneminde açılan Guantanamo'yu kapatmak, 2008'de ABD Başkanı seçilen Barack Obama'nın en önemli seçim vaatlerinden biriydi. Ancak Obama, Kongre'den çıkan engeller nedeniyle ufak değişikliklerle kampın açık kalmasına karar verdi.

Uruguay Devlet Başkanı'ndan Guantanamo hamlesi


KRİTİK İSTİHBARAT ELDE EDEMEDİ

ABD Senatosu, Aralık ayında CIA'in 11 Eylül saldırıları sonrası kullandığı sorgu tekniklerini anlatan raporunu açıkladı. Rapora göre CIA, esirleri cinsel tehditlerden matkaplı işkenceye kadar birçok yöntemle sorguladı ama hiçbir kritik istihbarat elde edemedi. Uzun süredir yayınlanması geciktirilen rapor, CIA’in tartışmalı Guantanamo Kampı'ndaki ve Avrupa ile Asya kıtalarındaki gizli sorgu odalarında yaptığı yüzlerce işkenceyi anlatan ilk resmi belge olma özelliği taşıyor.