Beyaz Saray Sözcüsü: ABD Suruç'taki terör saldırısını güçlü şekilde kınıyor

Beyaz Saray Sözcüsü: ABD Suruç'taki terör saldırısını güçlü şekilde kınıyor
Beyaz Saray Sözcüsü: ABD Suruç'taki terör saldırısını güçlü şekilde kınıyor
ABD yönetimi, Suruç'ta düzenlenen terör saldırısını sert şekilde kınadı. Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, "ABD, Türkiye'nin güneyinde düzenlenen alçak terör saldırısını güçlü şekilde kınıyor" dedi.

RADİKAL-  Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın brifinginde, Suruç'taki terör saldırısına ilişkin soruya verdiği yanıtta, " ABD , Türkiye 'nin güneyinde düzenlenen alçak terör saldırısını güçlü şekilde kınıyor" ifadesini kullandı.
Saldırıda hayatını kaybeden kurbanların ailelerine başsağlığı dileyen Earnest, "Türk hükümeti ve halkıyla dayanışma içinde olduğumuzu ve terör tehdidine karşı ortak savaşımızdaki kararlılığımızı tekrarlıyorum" diye konuştu.
Earnest, "sınırın Suriye tarafında insani yardımlara katılmak isteyen kişilere" yönelik bu eylemi kınadıklarının altını çizdi.
Bir soru üzerine, terör örgütü DAEŞ gibi grupların bölgenin istikrarsızlaştırılmasındaki etkisinin farkında olduklarını kaydeden Earnest, ABD Başkanı Barack Obama'nın örgütün bölge istikrarına dönük eylemleri nedeniyle de onların zayıflatılıp en nihayetinde yok edilmesi için çok uluslu bir mücadele koalisyonunun kurulmasına öncülük ettiğini hatırlattı.

(AA)


  http://www.radikal.com.tr/140072114007211

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Hep dincileri kullanmıyorlar mıydı? - ftimur

  Rastlantı, Suruç saldırısı olduğu gün, ABD Genelkurmay Başkanı Gen. Odierno IŞİD'e karşı savaşın en az 10-20 yıl daha süreceğini öngörüyordu. Gen. Odierno bu sürenin; "haksızlığa uğramış öfkeli sünni gençler"i yatıştırmak için mi, yoksa RTE'nin eş-başkanı olmakla övündüğü projenin tamamlaması için mi gerekli olduğunu açıkça belirtmiyor. Ama bilinen o ki, gerek ABD'nin gerekse bölgenin önemli aktörlerinin daha uzun yıllar IŞİD'e gereksinimleri devam edecek gibi görünüyor. Ve belki de IŞİD, Müslümanların Vatikan'ı olacak. Vatikan'ı Vatikan yapan da Hıristiyan cihatçı, Haçlılar değil miydi zaten! Bu arada IŞİD, ABD'nin istediği Orta Doğu haritasının çiziminde gerçekten, son derece yararlı oluyor. I. Büyük Savaş'ta da pis işleri için hep dincileri kullanmıyorlar mıydı?