Beyaz Saray Sözcüsü Earnest: İran'a karşı askeri seçenek masada yok

Beyaz Saray Sözcüsü Earnest: İran'a karşı askeri seçenek masada yok
Beyaz Saray Sözcüsü Earnest: İran'a karşı askeri seçenek masada yok

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, İran'ın nükleer programı konusunda askeri seçeneğin ABD için alternatif bir strateji olmadığını söyleyerek, "Çünkü askeri seçeneğin sadece İran'ın bütün altyapısının yıkımını değil, İran'ın hali hazırda elde ettiği bilgiyi de yok etmesi gerekir" dedi.

WASHINGTON – Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, İran'ın nükleer programı konusunda ABD yönetimini eleştirmesine ilişkin, İran'a karşı askeri seçeneğin bu aşamada çözüm olmadığını söyledi.

Günlük basın brifinginde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Earnest, İran'ın nükleer programı konusunda ABD Başkanı Barack Obama'nın, ABD'nin ve İsrail'in çıkarlarına uygun stratejik bir karar aldığını belirterek, İsrail Başbakanını, söz konusu stratejiyi eleştirmesine rağmen buna alternatif bir çözüm yolu bulmamakla suçladı.

Earnest, diplomasi dışında ortaya konulan alternatiflerin hiçbirinin Netanyahu'nun İran'nın nükleer programına yönelik hedeflerini gerçekleştiremeyeceğini ifade ederek, şöyle devam etti:

"Hiç kimse Başbakan'ın (Netanyahu) ifade ettiği hedefleri gerçekleştirecek bir strateji ortaya koyamadı. Başbakan'ın kendisinin bile bu konuda bir stratejisi yok. Askeri seçeneğin Başkan'ın (Obama) stratejisine alternatif olduğunu düşünmüyorum çünkü askeri seçenek sadece İran'ın bütün altyapısının yıkımını değil aynı zamanda İran'ın halihazırda elde ettiği bilgiyi de yok etmesi gerekir."

Ayrıca İran ile BM Güvenlik Konseyi 5 daimi üyesi ve Almanya arasında devam etmekte olan görüşmelerin bir anlaşma ile sonuçlanma olasılığının en iyi ihtimal ile yarı yarıya olduğunu kaydeden Earnest, Netanyahu'nun Kongre'deki konuşmasının İran ile devam etmekte olan görüşmelerin sonuçları üzerinde çok büyük bir etkisinin olmayacağını dile getirdi.

Earnest, Netanyahu ile seyahat eden bir yetkilinin, Netanyahu'nun İran ile yapılacak anlaşmanın detaylarını bildiği ve bunları ABD Kongre üyeleriyle paylaşacağı yönündeki iddialara ilişkin de bu bilgileri ABD'nin, İsrailli yetkililere İran'la yapılan görüşmelerin gidişatıyla ilgili verdiğini, bunun özel brifinglerden sızmış olabileceğini söyledi.

Earnest, şöyle devam etti:

"Bu bilgilerin sızdırılması müttefiklerimize karşı olan güvenimizin suistimalidir ve tabii ki güvendiğimiz müttefiklere yakışmayan bir davranıştır. Velev ki o bilgiler söz konusu brifinglerden değil de başka bir yerden sızdırılmış olsun, yine aynı durum söz konusudur."

Günlük basın brifinginde aynı konuya değinen ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Marie Harf ise Iran ile hiçbir anlaşmaya varmadıklarını söyledi.

Harf, ortada çok faza dedikodu ve yanlış haberler dolaştığını ifade ederek, "Her şey üzerine mutabakat sağlanmadan, hiçbir şey üzerine anlaşmaya varmayız" dedi.

İsrail Başbakanı Netanyahu, American Israeli Publica Affairs Committe'nin (AIPAC) yıllık konferansında, bugün ABD Kongresi'nde yapacağı konuşmasına değinerek, Başkan Obama'ya saygısızlık veya İsrail'le ilgili konuları ABD'nin iç siyasetine alet etmeyi amaçlamadığını, orada sadece İran ile yapılacak bir anlaşmanın İsrail'e tehdit teşkil edeceğini dillendirmek olduğunu söylemişti.

(AA)