Beyaz Saray Sözcüsü: Gelecek ABD başkanının nükleer anlaşmayı bozması ahmaklık olur

Beyaz Saray Sözcüsü: Gelecek ABD başkanının nükleer anlaşmayı bozması ahmaklık olur
Beyaz Saray Sözcüsü: Gelecek ABD başkanının nükleer anlaşmayı bozması ahmaklık olur
Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın brifinginde P5+1 ülkeleriyle İran arasında varılan tarihi nükleer anlaşmaya değindi. Sözcü Earnest, ABD'de gelecek yıl yapılacak başkanlık seçimleri üzerinden sorulan, 'Yeni seçilecek başkan İran anlaşmasını iptal eder mi? sorusuna bu sözlerle yanıt verdi: Gelecek başkanın bunu yapması ahmaklık olur.

RADİKAL- Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, 2016 Başkanlık seçimlerini Cumhuriyetçi bir adayın kazanması halinde, P5+1 ülkeleri ile İran arasında varılan anlaşmayı yırtıp atmasının "ahmaklık olacağını" söyledi. İran ile P5+1 ülkeleri arasında İran'ın nükleer programı üzerine imzalanan anlaşma, 2016 Başkanlık seçimleri için yarışan Cumhuriyetçi Başkan adaylarının eleştirilerine hedef oldu. Bazı başkan adayları, seçilmeleri durumunda anlaşmanın yok hükmünde olacağını vurguluyor.

ANLAŞMANIN DETAYLARI KAMUOYUNA SUNULDU

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın brifinginde tepkileri değerlendirdi. Cumhuriyetçi adayların, başkan olmaları halinde bu anlaşmayı bozacaklarına ilişkin bir soru üzerine Earnest, şunları söyledi:

Eminim bu konunun hukuki tarafına cevap verecek birisi vardır. Fakat ben şunu açıklayabilirim ki, gelecek başkanın bunu yapması ahmaklık olur, çünkü esas olarak bu uygulamalı bir antlaşma olacaktı. Bu ahmaklıktır çünkü, bu gerçekleri konuştuk, bizim uyguladığımız yaptırımlar çok başarılıydı ve bu şekilde İran'ı pazarlık masasına oturttuk.

ABD Genelkurmay Başkanı'ndan nükleer anlaşma yorumu: İran'ın sırtından askeri baskıyı eksik etmeyeceğiz


Öte yandan Obama yönetimi, İran ile P5+1 ülkelerinin Avusturya'nın başkenti Viyana'da 14 Temmuz'da vardıkları nükleer anlaşmanın detaylarını kamuoyuna açıkladı.

'HERHANGİ BİRİ OKUYABİLİR, MÜMKÜN OLDUĞUNCA TRANSPARAN'

Oluşturulan medium.com adlı internet sitesinde Kapsamlı Ortak Eylem Planı'na (JCPOA) dair detaylar yer alıyor. Teknik konulardan hangi yaptırımların ne zaman kaldırılacağına varıncaya kadar birçok ayrıntının yer aldığı sayfada anlaşmanın nasıl yürürlüğe konulacağı belirtiliyor.

İran'la anlaşma ABD Kongresi'nde


ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, internet sitesine ilişkin, "Herhangi bir Amerikalı veya biri açıkçası kendilerince bu anlaşmayı okuyabilir. Mümkün olduğunca transparan ve açık olmamız gerektiğine ihtiyaç olduğunu düşünüyorum" değerlendirmesinde bulundu.

(AA)