Beyaz Saray: Videonun gerçekliğini araştırıyoruz

Beyaz Saray: Videonun gerçekliğini araştırıyoruz
Beyaz Saray: Videonun gerçekliğini araştırıyoruz
Beyaz Saray, ABD istihbaratının, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) tarafından ABD'li bir gazetecinin kafası kesilerek öldürülmesini gösterdiği iddia edilen videonun gerçek olup olmadığını belirlemek için çalıştığını belirtti.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Caitlin Hayden, yaptığı açıklamada, ABD 'li gazeteci James Foley'nin IŞİD tarafından öldürülmesini gösterdiği iddia edilen videoyu gördüklerini kaydetti. ABD istihbaratının, videonun gerçek olup olmadığını mümkün olan en hızlı biçimde belirlemek için çalıştığını belirten Hayden, "Eğer video gerçekse, masum bir ABD'li gazetecinin vahşice öldürülmesinden dehşete düştük" dedi.

BİR GAZETECİ DAHA TEHDİT ALTINDA

ABD medyasındaki haberlere göre, internet ortamında yayınlanan videoda, James Foley'nin, ABD hükümetini "benim gerçek katillerim" olarak tanımladığı bir açıklama okumasının ardından kafası kesilerek öldürülmesi gösteriliyor. Adının Steven Joel Sotloff olduğu belirtilen ve Foley gibi Suriye'deki iç savaşı takip ederken kayıplara karışan diğer bir rehine gazeteci daha sonra videoda görünüyor.

Foley'yi öldüren ve İngiliz olduğu tahmin edilen bir kişi, Sotloff'u tanıtıyor ve "Obama, bu ABD vatandaşının hayatı senin bir sonraki kararına bağlı" diyor. Videoda ayrıca, ABD Başkanı Barack Obama'nın 7 Ağustos'ta orduya IŞİD'e karşı hava saldırıları düzenleme yetkisi verdiği açıklamasından bir bölüm de yer alıyor.

SOTLOFF'TAN HABER ALINAMIYORDU

James Foley, Suriye'de, merkezi Boston'da bulunan web sitesi GlobalPost için çalışırken Kasım 2012'de kaybolmuştu. IŞİD'in, yayınladığı videonun sonunda öldürmekle tehdit ettiği serbest haberci olarak çalışan Sotloff'tan da Ağustos 2013'ten beri haber alınamıyordu. (AA)

IŞİD, ABD'li gazetecinin başını kesti