Beyaz Saray'da sahte hesapla hesaplaşma

Beyaz Saray'da sahte hesapla hesaplaşma
Beyaz Saray'da sahte hesapla hesaplaşma
Twitter, Beyaz Saray çalışanını işinden etti

Twitter’da açtığı sahte hesap üzerinden Obama yönetimi ve Kongre üyelerini eleştiren Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi’nin kıdemli personeli Jofi Joseph kovuldu. Ulusal Güvenlik Konseyi’nde nükleer silahsızlanma alanında görev yapan Joseph, iki yıl boyunca Twitter’da @NatSecWonk adlı hesaptan gönderilen eleştirel mesajların kaynağı olduğu ortaya çıkınca iki hafta önce işten atıldı. Olayın duyulmasının ardından @NatSecWonk adlı sahte hesap silinirken Beyaz Saray Sözcüsü Eric Schultz, Joseph’in artık bu görevde olmadığını doğruladı ancak yorum yapmadı. Silinen hesabında kendisini ‘başkalarının sadece düşündüğünü dillendirebilen, dış politika ve ulusal güvenlik konusunda meraklı bir gözlemci’ diye tanıtan Joseph’in eleştirdikleri arasında Dışişleri Bakanı John Kerry, Ulusal Güvenlik Danışmanı Ben Rhodes, Başkan Barack Obama’nın danışmanlarından Valerie Jarrett ve ABD’nin BM Temsilcisi Samantha Power gibi isimler yer alıyordu. Joseph bu ay gönderdiği bir mesajda eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ı hedef almıştı. Joseph, Bingazi’deki ABD Konsolosluğu’na saldırı konusunda ‘sorumluluk almamakla’ eleştirdiği Clinton’ın ‘Ortadoğu’da hiçbir kazanımı olmadığını’ yazmıştı.
Joseph, Jarettt için de şu ifadeleri kullandı: “Ben bir Obama hayranıyım ama Jarrett gibi amaçsız ve önemsiz birine bağlılığı ve ona güvenmeyi sürdürmesi beni kaygılandırıyor.” Joseph’in Power’ı hedef aldığı tweet ise şöyle: “Birileri Suriye lideri Beşşar Esad’ın kendisini Twitter’da takip etmediğini Power’e tekrar söyleyebilir mi?”
Basının göraüşme taleplerini reddeden Joseph Politico sitesine gönderdiği e-postada ‘suçunu’ kabul etti: “Bu yönetime hizmet vermek bir ayrıcalıktı. Bana duyulan güveni sarstığım için derinden pişmanlık duyuyorum. Washington’da hakim kültürün parodisinin yapıldığı bir hesap olarak başlayan şey zamanla uygunsuz ve kötü niyetli yorumlar serisine dönüştü. Bu olayın tüm sorumluluğunu üstleniyorum ve hakaret ettiğim herkesten içtenlikle özür diliyorum.” (WASHINGTON/REUTERS-BBC)