Beyaz Saray'da Snowden Zirvesi

Beyaz Saray'da Snowden Zirvesi
Beyaz Saray'da Snowden Zirvesi
ABD Ulusal Güvenlik Kurumu'nun belgelerini açıklayan Snowden'e Rusya'nın sığınma hakkı vermesinin ardından, Başkan Obama kongre üyeleriyle toplantı yaptı.

WASHINGTON – ABD Başkanı Barack Obama, ABD Ulusal Güvenlik Kurumu (NSA) analisti Edward Snowden'ın Rusya'ya sığınma konusunu değerlendirmek üzere, bazı Kongre üyeleriyle Beyaz Saray'da bir araya geldi. Obama, NSA 'İzleme Skandalı'nı ortaya çıkaran Snowden'ın Rusya'dan bir yıl süreyle geçici siyasi sığınma hakkı elde etmesini görüşmek üzere 9 Kongre üyesiyle toplantı yaptı.

Toplantının ardından, Başkan Obama, gazetecilerin konuyla ilgili sorularını cevapsız bırakırken, Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, "Toplantı yapıcı geçti ve Başkan ve ekibi önümüzdeki günlerde bu konuda Kongre ile yakından çalışmaya devam edeceğini taahhüt etti" ifadesine yer verildi.

Toplantının katılımcıları arasında üyeleri bulunan Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi tarafından yapılan açıklamada da toplantının verimli geçtiği bildirildi. Komite'nin açıklamasında, "NSA'nın faaliyetinin bir iç gözetim programı değil, kayıt programı olduğu" belirtildi. Açıklamada ayrıca, ağustos ayına kadar terörle mücadele programlarında şeffaflığın artırılması ve Amerikan halkında güven inşa edebilmek için gizliliğin korunmasına yönelik öneriler üzerinde çalışmalara devam edileceği bildirildi.

TOPLANTIYA KATILANLARBeyaz Saray'daki görüşmede, NSA'nin izleme faaliyetlerini savunan Senato İstihbarat Komitesi'nin üst düzey üyeleri Demokrat Parti Kaliforniya Senatörü Dianne Feinstein ve Georgia Cumhuriyetçi Parti Senatörü Saxby Chambliss'in yanında, Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi üst düzey üyelerinden Cumhuriyetçi Parti Michigan Milletvekili Mike Rogers, Demokrat Parti Maryland Milletvekili Dutch Ruppersberger katıldı.

Demokrat Parti Illinios Senatörü Dick Durbin, Cumhuriyetçi Parti Wisconsin Kongre Üyesi Jim Sensenbrenner ve Cumhuriyetçi Parti Virginia Milletvekili Bob Goodlatte'nin de bulunduğu toplantının katılımcıları arasında, önde gelen NSA eleştirmenlerinden Demokrat Parti Oregon Senatörü Ron Wyden ile Demokrat Parti Colorado Senatörü Mark Udall'ın da yer aldığı görüldü.

SNOWDEN BELGELERİ
Snowden, The Guardian gazetesine sızdırdığı belgelerde ABD’nin tüm dünyadaki internet ve telefon kayıtlarını izleyip depoladığını deşifre etmişti. Casusluk suçlamasıyla karşılaşan Snowden, “Yaptığım ve söylediğim herşeyin kayıt edildiği bir dünyada yaşamak istemiyorum” diyerek suç işlemediğine inandığını ifade etmişti.

Snowden'in sızdırdığı belgelerde ABD istihbaratının, Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler ve birçok ülkenin temsilciklerinin de bilgisayar ağlarına sızdığını ortaya çıkarmıştı.AA