Beyaz Saray'dan '1 Kasım' açıklaması: Kutlarız, endişeliyiz

Beyaz Saray'dan '1 Kasım' açıklaması: Kutlarız, endişeliyiz
Beyaz Saray'dan '1 Kasım' açıklaması: Kutlarız, endişeliyiz
Beyaz Saray Sözcüsü, Türkiye'yi seçimler nedeniyle kutladıklarını ancak seçim süreci boyunca muhalif medya organları ve gazetecilere yönelik baskı ve yıldırmadan derin kaygı duyduğunu açıkladı.

RADİKAL - ABD yönetiminden Türkiye’deki seçimlere ilişkin ilk açıklama Beyaz Saray’dan geldi. Beyaz Saray sözcüsü Josh Eearnest, Türkiye’yi seçimler nedeniyle kutlarken seçim kampanyası sırasında muhalif medya kuruluşları ve gazetecilere yönelik baskı ve yıldırma nedeniyle derin endişe duyduklarını söyledi. 

‘ENDİŞELERİMİZİ İLETTİK’

Hürriyet gazetesinden Tolga Tanış'ın haberine göre, ABD Başkanı Barack Obama’nın New Jersey’de katılacağı program için Newark Havalimanı’na giderken Air Force One uçağında gazetecilerle görüşen Sözcü Josh Earnest Türkiye’yi seçimler nedeniyle kutladıklarını ve yeni hükümetle çalışmayı dört gözle beklediklerini ifade etti.

Earnest, “Hükümete karşı eleştirel olan medya organları ve gazetecilerin, politik muhalefeti zayıflatmak için hesaplı biçimde yapılmış gözüken, seçim kampanyası sırasında baskı ve yıldırmaya maruz kalmalarından derinden endişeliyiz. Türkiye’deki ifade özgürlüğü, basın özgürlüğü ve toplanma özgürlüğü konularındaki endişelerimizi hem kamuoyu önünde hem de özel olarak dile getirdik” diye konuştu.

Sözcü, “Türk makamlarını evrensel demokratik değerleri muhafaza etmeye çağırmaya devam ediyoruz” ifadesini kullandı.