Beyaz Saray'dan Biden-Davutoğlu açıklaması

Beyaz Saray'dan Biden-Davutoğlu açıklaması
Beyaz Saray'dan Biden-Davutoğlu açıklaması
ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Türkiye'ye Suriye'nin kuzeyine yönelik bombardımanı kesmesi yönünde çağrıda bulundu.

RADİKAL - Beyaz Saray, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile Başbakan Ahmet Davutoğlu arasındaki telefon görüşmesi hakkında açıklama yaptı. Açıklamada, PYD'nin ismi anılmadı, "Suriyeli Kürt güçleri" nitelendirmesi yapıldı. Buna göre Biden, Davutoğlu'na, ABD'nin YPG'ye bağlı güçleri toprak elde etmek için mevcut durumu istismar ederek Türkiye sınırı yakınlarında yeni bölgelerde hâkimiyet kurmaktan sakındırdığını iletti. Buna karşılık Türk ordusunun da bölgeye yaptığı top atışlarını durdurması yönünde çağrı yaptı.

Al Jazeera'da yer alan habere göre, açıklamada, Suriye'nin kuzeybatısındaki yerinden edilmişlerin insani yardım alabilmesi için Halep'e yardım yollarının açık kalması konusunda birlikte çalışma istediği de vurgulandı. Biden ayıca, Türkiye'nin "PKK terörü ile mücadelesini desteklediğini" söyledi. IŞİD'le mücadelenin ortak hedef olduğunu ve Münih'te varılan "saldırıların durdurulması" kararını uygulamak için çalışma isteğini teyit ettiler.

İncirlik'te hareketli gün: Suudi Arabistan savaş uçakları Türkiye'de

Açıklamanın tamamı şöyle:

"Dün (cumartesi) Başkan Yardımcısı Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu'yla Suriye'nin kuzeyinde kötüleşen güvenlik durumunu ve insani durumu ele aldı, bölgede tansiyonun düşürülmesine vurgu yaptı. Biden, Davutoğlu'na, ABD'nin Kürt güçlerini mevcut durumu istismar ederek toprak elde etmek için Türkiye sınırı yakınlarında yeni bölgelerde hâkimiyet kurmaktan vazgeçirme yönünde çaba sarf ettiğini iletti ve Türkiye'yi de buna karşılık olarak bölgedeki top atışlarını durdurmaya çağırdı. İki lider Suriye'nin kuzeybatısındaki savunmasız ve yerinden edilmiş insanların korunması ve Halep'e insani yardım yollarının açık olmasının sağlanması ihtiyacına vurgu yaparak, birlikte çalışmayı taahhüt etti. Başkan Yardımcısı Türkiye'nin PKK terörü ile mücadelesine desteği ifade etti ve iki lider, Münih'te anlaşıldığı üzere, IŞİD'in mağlup edilmesi ve şiddetin durdurulmasına çaba sarfetmenin ortak amaçları olduğunu yineledi."

Cübeyr: Esad'ın işi bitti

Başbakan Ahmet Davutoğlu cumartesi günü yaptığı açıklamada, ABD Dışişleri Bakanı Joe Biden'ın görüşme talebinde bulunduğunu söyleyerek, "Sayın Biden kanaatimi sorduğunda, kendisine olayların istediğimiz doğrultuda gelişmediğini belirttim. İstanbul ziyareti esnasında mutabık kaldığımız hususları da hatırlatarak, Türkiye için YPG ve PYD, PKK'nın uzantısı olmak itibariyle bize dönük açık ve net bir tehdittir. Buna karşı her türlü tedbiri alırız” demişti.

Fransa'dan Türkiye'ye 'bombardımanı durdurma' çağrısı

Hammond: Bu gezegende bir telefonla Suriye'deki savaşı bitirecek tek kişi Putin

Top atışından sonra Şam'dan ilk açıklama