Beyaz Saray'dan İsrail'e tepki: Yerleşimler gayrimeşru

Beyaz Saray'dan İsrail'e tepki: Yerleşimler gayrimeşru
Beyaz Saray'dan İsrail'e tepki: Yerleşimler gayrimeşru
İsrail'in Batı Şeria'da 450 yeni yerleşim biriminin inşası için ihale kararı almasına Beyaz Saray'dan tepki geldi. Yapılan açıklamada, 'derin endişe' duyulduğu vurgulanırken, AB, İsrail'den geri adım atmasını istedi.

RADİKAL - İsrail 17 Mart'ta erken seçime giderken, Netanyahu hükümeti Batı Şeria'da 450 yeni yerleşim biriminin inşası için ihale ilanı yayınladı. Gelişme bölgede yeni bir gerilime yol açtı.

Al Jazeera Türk'te yer alan habere göre, ABD yönetimi, İsrail Hükümeti'nin 450 yeni yerleşim birimiyle ilgili kararı için 'derin endişe' duyduğunu dile getirdi. Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, bu adımın ve İsrail'in Filistin 1967 topraklarında devam ettirdiği yerleşim politikasının İsrail-Filistin barış müzakerelerindeki çabaları boşa çıkartacağını ifade etti.

'BU TÜR İHALELER İSRAİL'İN REFAHINI ARTIRMAZ'

Earnest, "Böyle bir açıklama onların sadece daha da yalnızlaşmasına yarar. Bu tür ihaleler açmak, İsrail'in güvenliğini güçlendirmeye hiçbir katkı sağlamaz, refahını artırmaz ve barış davasını ileriye götürmez, tam tersini yapar. İki devletli bir çözümü içeren türden bir barış anlaşmasını sağlama yeteneğine zarar verecek" ifadesini kullandı.

AB 'DEN GERİ ADIM ÇAĞRISI

Avrupa Birliği de İsrail'den geri adım atmasını istedi. AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'nin basın ofisinden yapılan açıklamada, "İlan edilen yerleşim ihaleleri uygulanırsa iki devletli çözümün uygulanabilirliğini daha fazla tehlikeye atacaktır. Yerleşimler uluslararası hukukta gayrimeşrudur ve barışa engeldir. İsrail bu kararları geri almalıdır ve böylece yerleşimleri genişletmeye son vermelidir" denildi.