Beyaz Saray'ı alarma geçiren esrarengiz olayın sırrı çözüldü

Beyaz Saray'ı alarma geçiren esrarengiz olayın sırrı çözüldü
Beyaz Saray'ı alarma geçiren esrarengiz olayın sırrı çözüldü

(Fotoğraf: Twitter)

ABD Başkanı Barack Obama ve ailesi, helikopterle Beyaz Saray'dan ayrılmaya hazırlanırken büyük bir gürültü duyuldu. Obama'nın programını yarım saat aksatan patlamanın çevrede yiyecek satan bir kamyonette çıktığı belirtildi. hediyelik eşya satılan bir stantta çıkan yangından kaynaklandığı öne sürüldü.

RADİKAL- ABD Başkanı Barack Obama ve ailesi, helikopterle Beyaz Saray'dan ayrılmaya hazırlanırken büyük bir gürültü duyuldu. ABD Başkanı Barack Obama'nın 'Kanlı Pazar' yürüyüşlerine katılmak üzere Beyaz Saray'dan ayrılmaya hazırlandığı sırada duyulan yüksek ses üzerine güvenlik alarmı verildi. Patlama sesine benzediği ifade edilen 'yüksek gürültü'nün ardından Başkan Obama Beyaz Saray'dan bir süre ayrılmadı. Başkan Barack Obama için Beyaz Saray'ın güney bahçesinde başkanlık helikopteri 'Marine One' bekletiliyordu. Ancak gürültü sebebiyle programı 30 dakika kadar aksayan Obama, bir süre sonra zırhlı makam aracıyla yola çıktı. Joint Base Andrews Naval Askeri Havaalanı'na gitti. Obama buradan uçak ile Alabama'ya gitti. 

Gürültünün ardından Obama'yı takip edecek basın mensupları Beyaz Saray'daki basın odasına geri gönderildi ve odanın kapısı kilitlendi. Beyaz Saray'a giriş çıkışlar da durduruldu. Söz konusu gelişmeden birkaç dakika sonra Beyaz Saray çevrede yiyecek satan bir kamyonette çıktığı belirtildi. Yangının görüntüleri sosyal medyada hızla yayıldı. 

Beyaz Saray'dan basın mensuplarına gönderilen e-maillerde gürültünün sebebinin stantta çıkan yangın olduğunun tahmin edildiği belirtildi. Yapılan araştırmaların ardından durumun normale döndüğü belirtildi.
Ayrıca Başkan Obama ve ailesini korumak ile görevli Gizli Servis'in Beyaz Saray yakınlarına park eden bir araç üzerinde inceleme yapması dikkat çekti.

CİHAN

 

 

Reuters'ın haberine göre; söz konusu gürültünün ardından gizli servis ajanları, gazetecileri brifing odasına sokup kilitledi.

Sosyal medyada, Beyaz Saray'ın dışındaki bir kamyonun patladığı öne sürüldü. (Fotoğraf: Twitter)

Gazetecilerin kilitlendiği brifing odası