Beyrut diken üstünde

Beyrut diken üstünde
Beyrut diken üstünde
İstihbarat şefi Hasan'a suikast Lübnan siyaseti ve sokaklarında gerilimi yükseltti. Hariri liderliğindeki muhalefetin istifasını istediği Başbakan Mikati, 'istikrar için' görevde kalmayı kabul etti.

BEYRUT-  Lübnan’da istihbarat şefi Visam el Hasan dahil 8 kişinin öldüğü bombalı saldırı sonrasında, başta Saad Hariri liderliğindeki 14 Mart Hareketi olmak üzere Şam rejimi karşıtı siyasiler, patlamadan Suriye’yi sorumlu tutarken, Hizbullah desteki Necib Mikati hükümetinin istifasını istedi. Muhalefetteki Saad Hariri liderliğindeki 14 Mart İttifakı, yayımladığı bildiride, Hasan’a saldırının 2005’te öldürülen eski başbakan Refik Hariri suikastından farklı olmadığını vurgulayıp “Hasan’ın öldürülmesindeki nedenlerden biri Lübnan’ı büyük bir fitnenin içine çekmektir. Saldırı Şam, bölgesel müttefikleri ve ülkedeki uzantıları eksenli olarak yapılmıştır” denirken, ‘suçluları koruyan’ hükümet ve

Başbakan istifaya çağrıldı.
Ancak Mikati dün istifasını Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman’a sunsa da kabul edilmedi. Kabinenin olağanüstü toplantısı öncesi Süleyman’la görüşen Mikati, “Cumhurbaşkanı’na görevde kalmak istemediğimi ve yeni hükümet kurulması gerektiğini söyledim. Ancak Cumhurbaşkanı, bunun kişisel değil ulusal çıkar meselesi olduğu gerekçesiyle görevde kalmamı istedi. Onun da talebi üzerine ülkeyi istikrarsızlıktan korumak için istifadan vazgeçtim” açıklaması yaptı.

‘Samaha ile bağlantılı’
Ancak Başbakan, kabinesinin ‘er ya da geç istifa edeceğini’ ekledi. Mikati, saldırının arkasında Şam’ın olduğunu düşündüğünü de ima etti. Hasan’ın, Şam yanlısı eski Enformasyon Bakanı Mişel Samaha’nın Suriye’den getirdiği patlayıcılarla ülkede saldırı planladığını ortaya çıkarıp ağustosta tutuklanmasını sağladığını hatırlatan Mikati, “Bir başbakan soruşturma sonucunu öngörmez ama önceki günkü saldırıyı, ağustosta ortaya çıkarılan Lübnan’ a karşı komplodan ayıramıyorum” dedi.
Lübnan Güçleri Partisi lideri Semir Caca da, patlamanın arkasında Samaha’nın yakalanması olayının yattığını savunup “Hasan da dahil 2005’ten bu yana suikasta kurban gidenler hep 14 Mart hareketinden. Şimdi herkese soruyorum bu suikastların arkasında kim olabilir” diye konuştu. Caca, Hasan’ın hedefte olduğunu bildiği için eşini ve çocuklarını Paris’e gönderdiğini söyledi. İçişleri Bakanı Mervan Şerbil ise Hasan’ın Samaha’nın dosyasını ele almadan önce de ölümle tehdit edildiğini açıkladı. Şerbil, “Hasan’dan yurtdışından bir süre dönmemesini istemiştim. Kendisine yönelik ölüm tehditleri bizi endişelendiriyordu” dedi.Lübnan İslam Cemaati de saldırıdan Şam’ı sorumlu tutup ‘ülkenin Esad rejimine hizmet edecek bir savaşın içine çekilebileceği’ uyarısında bulundu. AP-REUTERS

‘Cenaze töreni Esad’a öfke gününe dönüşmeli’
Suikast, iç savaş günlerini hatırlayan Lübnan’da gerginliği arttırırken, muhalefet ülkenin pek çok kentinde protestolar düzenledi. Başkent Beyrut’ta, uluslararası havaalanına giden yol dahil birçok yerde yolları kapatıp lastik yakan ve havaya ateş açan eylemciler, polisle çatıştı. Bekaa Vadisi’ndeki yolu trafiğe açmaya çalışan askerlerinin ateş açması sonucu da en az 2 kişinin yaralandığı belirtildi. Daha önce de Esad yanlıları ve karşıtlarının çatışmalarına sahne olan Trablus’un Nehr Ebu Ali bölgesindeki eylemlerde silah seslerinin duyulduğu aktarılırken, çıkan çatışmada bir rahip öldü. Güneydeki Sayda şehrinde de çoğunlukla gençlerden oluşan bir grup lastik yakıp yollarda barikat kurdu. Öte yandan Hasan’ın, Beyrut’ta Refik Hariri’nin kabrinin yanına defnedileceği açıklanırken, Saad Hariri cenazeye yoğun katılım çağrısı yaptı. 14 Mart Hareketi’nden yapılan açıklamada, “Cenaze töreni, Özgürlük Meydanı’nda katil Esad’a öfkemizi gösterme gününe dönüşmelidir. Lübnan halkı ülkesini ve geleceğini savunmak için cenaze törenine katılmalıdır” dendi. {BEYRUT/NOW LEBANON}

Uçak istihbaratı ABD ’den
Washington Post, Suriye Havayolları’na ait uçağın 10 Ekim’de Esenboğa’ya indirilmesine ilişkin istihbaratın Amerikan kaynaklı olduğunu yazdı. Gazeteye konuşan ABD’li yetkililer, uçakta askeri mühimmat olduğuna dair bilginin kaynağının Amerikan istihbarat servisleri olduğunu açıkladı. Ankara ile Washington arasında istihbarat paylaşımının ve askeri istişarelerin son günlerde hissedilir oranda arttığı kaydedilen haberde, Beyaz Saray kaynaklarının bu yakınlaşmanın nedenini ‘Suriye’deki iç ihtilafın bölgesel savaşa dönüşme olasılığı’ olarak belirttiği aktarıldı.

İbrahimi Şam ile pazarlıkta

BM özel Temsilcisi El Ahdar el İbrahimi, Kurban Bayramı’nda ateşkes önerisinin ayrıntılarını görüşmek üzere dün Şam’a gitti. İbrahimi, Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ile sabah bir araya geldi. Suriye Dışişleri’nden yapılan açıklamada görüşmelerin yapıcı olduğu kaydedildi. Ateşkes çabaları sürerken ülke dün de çatışmalara sahne oldu. Suriye İnsan Hakları Örgütü dün ülke çapındaki şiddet olaylarında 43 kişinin öldüğünü duyurdu.