Beyrut'ta asker sokakta devriye gezmeye başladı

Beyrut'ta asker sokakta devriye gezmeye başladı
Beyrut'ta asker sokakta devriye gezmeye başladı
Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta çöplerin toplanmamasını protesto eden göstericiler ile polis arasında çatışma yaşanmasının ardından askerlerin sokakta devriye gezdiği bildirildi.

RADİKAL - Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta haftalardır çöplerin toplanmamasını protesto eden göstericilerle polis arasında çatışma çıkmasının ardından askeri birlikler devreye girdi. Beyrut'un merkezi iki meydan güvenlik kordonuna alındı.

Beyrut'taki "çöp krizi" çöp toplama işlerini üstlenen şirketin faaliyetlerini durdurmasıyla başladı. Hükümet soruna çözüm bulamayınca Beyrut sokaklarında adeta çöp dağları oluştu. Çöpün salgın hastalıklara neden olması endişesinden kaygı duyuluyor. Hükümeti protesto için dün Beyrut'ta düzenlenen mitinge bin dolayında kişi katıldı. Çöp krizini protesto eden göstericiler başbakanlık binası önünde toplandı. Polis eylemcilere tazyikli su ve biber gazıyla müdahale ederken, 70'ten fazla kişinin yaralandığı bildirildi. 

Beyrut'ta çöp isyanı: Siz kötü kokuyorsunuz!

LÜBNAN BAŞBAKANI EYLEMCİLERLE GÖRÜŞECEK

Başbakan Tamam Selam, protestocularla görüşeceğini açıkladı. Gösterileri organize eden "Kötü kokuyorsunuz" isimli hareketin sözcüsü Joey Ajub, polisle çatışan maskeli grupla ilgilerinin bulunmadığını söyledi. Lübnan ordu sözcüsü Joseph Moussalem, Beyrut'ta güvenliği sağlamak için askerlerin devriye gezmeye başladığını açıkladı. El Arabiya'nın haberinde, ordunun iki önemli meydanı güvenlik kordonuna aldığı belirtildi.

Zarif ve Nasrallah Lübnan'da görüştü

'ALTYAPI SORUNLARI DAYANILMAZ HALE GELDİ'

Lübnan, son dört yılda Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'ne kayıtlı 1 milyon 200 bin Suriyeli mülteci kabul etti. Kızılhaç'ın Lübnan'daki yardım heyetinin başkanı Fabrizio Carboni bir süre önce yaptığı açıklamada, iltica akınından önce de Lübnan'ın sağlık, su ve elektrik yapısının kötü olduğunu, şimdi ise dayanılmaz hale geldiğini vurgulamıştı.

'TOPLU ÇÖKÜŞ'

Lübnan'da görev yapan bir Kızılhaç yetkilisi ise durumu şöyle özetlemişti: "Dört milyon nüfuslu bir ülkeye 1 milyon 200 bin mülteci sığınırsa her şey değişir. Nüfus yapısı, kamu hizmetleri, insan sağlığı, her şey değişti. Problemler saymakla bitmiyor. Bu toplu çöküşün nerede duracağını kimse kestiremiyor."

Nasrallah'tan Ankara'ya sert eleştiri