Beyrut'taki İran Büyükelçiliği'ne saldırı

Beyrut'taki İran Büyükelçiliği'ne saldırı
Beyrut'taki İran Büyükelçiliği'ne saldırı
Lübnan'daki İran Büyükelçiliği yakınlarında iki ayrı patlama meydana geldi. Olayda en az 23 kişi öldü, 146 kişi yaralandı.

Lübnan polisi başkent Beyrut'taki İran Büyükelçiliği yakınlarında bombalı araçla düzenlenen saldırıda en az 23 kişinin öldüğünü bildirdi. Saldırıda yaklaşık 146 kişi yaralandı. Patlamanın meydana geldiği bölgenin Hizbullah kontrolündeki bir bölge olduğu ifade edildi.
 
İran'ın Lübnan Büyükelçisi Gazanfer Roknabadi, patlamada İran'ın Beyrut'ta görevli kültür ataşesinin de aldığı yaralar sonucu hayatını kaybettiğini açıkladı. 

Başkent Beyrut'ta İran büyükelçiliğinin bulunduğu bölge, Hizbullah'ın en kuvvetli olduğu yerlerden biri olarak görülüyor.

Lübnan resmi haber ajansı, Lübnan'ın geçici başbakanı Necip Mikati'nin saldırıyı "alçak bir terör saldırısı" olarak nitelediğini duyurdu. Mikati, "Saldırının amacı Lübnan'ı karıştırıp Lübnan üzerinden mesajlar vermek." dedi.

Associated Press haber ajansı büyükelçiliğin ana kapısının patlamayla yerinden çıktığını; üç katlı binada da hasar olduğunu aktarıyor.
İran ve Hizbullah, Suriye 'deki iç savaşta Devlet Başkanı Beşar Esad'a destek veriyor. Suriye'deki gerilim önceki aylarda Lübnan'a sıçramış, Esad karşıtları ve destekçileri arasında çıkan çatışmalarda hayatını kaybedenler olmuştu. 

Beyrut'un güneyinde ağustos ayında düzenlenen saldırıda 22 kişi hayatını kaybetmiş, temmuzdaki bir patlamada da 53 kişi yaralanmıştı.


(Deutsche Welle, BBC, AP)