Beyrut'taki saldırıları IŞİD üstlendi

Beyrut'taki saldırıları IŞİD üstlendi
Beyrut'taki saldırıları IŞİD üstlendi
Lübnan'ın başkenti Beyrut'taki intihar saldırılarını IŞİD üstlendi.

RADİKAL – Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta dün akşam saatlerinde meydana gelen ve 43 kişinin hayatını kaybettiği intihar saldırılarını IŞİD üstlendi. Kentin güneyindeki Şii nüfusun yoğun olarak yaşadığı, Hizbullah kontrolündeki Burc el-Barajine’yi hedef alan 2 ayrı intihar saldırısında 200’den fazla kişi de yaralandı. Lübnan’da ulusal yas ilan edilirken, Hizbullah karşıtı siyasetçi Saad Hariri de olayı kınayan bir açıklama yayımladı.

Lübnan İçişleri Bakanlığı, üçüncü bir intihar saldırganının daha olduğunu ancak patlamalar esnasında kendi üstündeki bombaları patlatamadan bu kişinin öldüğünü söyledi. Üçüncü saldırganın cesedi, kalabalığın arasında bulundu.

Lübnan'da iki intihar saldırısı

PARLAMENTODA SAYGI DURUŞU

Patlamaların olduğu sırada bir yıldır toplanamayan Lübnan Parlamentosu ise seçim yasası ve ülkenin Dünya Bankası'ndaki kredileriyle ilgili kanun tasarılarını görüşüyordu.

Patlamaların ardından parlamentoda 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Meclis Başkanı Nebih Berri, oturumun cuma gününe ertelediğini duyurarak görüşmeleri sonlandırdı.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI KINADI

Dışişleri Bakanlığı, Lübnan'da meydana gelen terör saldırıları hakkında açıklama yaptı. Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, Beyrut'ta gerçekleştirilen ve çok sayıda ölüm ve yaralanmalara yol açan terör saldırılarının şiddetle kınandığı belirtilerek Türkiye'nin Lübnan'ın huzuru, istikrarı ve güvenliği için Lübnan Devleti ve halkına desteğinin süreceği vurgulandı. Dışişleri Bakanlığı'nın konuya ilişkin açıklaması şöyle:

"Beyrut'ta gerçekleştirilen ve çok sayıda ölüm ve yaralanmalara yol açan terör saldırılarını şiddetle kınıyor, dost ve kardeş Lübnan halkına içten taziye dileklerimizi sunuyoruz. Saldırı sonucu hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır, yaralananlara acil şifalar diliyoruz. Bölgenin içinden geçmekte olduğu bu hassas dönemde, Lübnan halkının tüm kesimleriyle aklıselim içinde davranacağına; ülkenin birlik ve bütünlüğünü daima gözeterek, ulusça tam bir dayanışma içinde hareket edeceğine inanıyoruz. Türkiye, Lübnan'ın huzur, istikrar ve güvenliği için Lübnan Devleti ve halkına desteğini sürdürecektir."