Biber gazcı Condor'un broşüründe 'eylemler' reklam malzemesi oldu!

Biber gazcı Condor'un broşüründe 'eylemler' reklam malzemesi oldu!
Biber gazcı Condor'un broşüründe 'eylemler' reklam malzemesi oldu!
Aralarında Türkiye'nin de olduğu dünyanın birçok ülkesine biber gazı satışı gerçekleştiren Condor firmasının Londra'daki silah fuarında kullandığı tanıtım broşürü tepki çekti.

Radikal.com.tr - Gazeteci Mahmut Hamsici'nin Twitter hesabından paylaştığı Condor'un Londra'daki silah fuarındaki tanıtım görselinde, aralarında Gezi Parkı'nın da olduğu dünya çapındaki eylemlerden çarpıcı bir kare kullandığı ve 'Her olay ve hedef için etkili çözüm' sloganının yer aldığı görülüyor.

HER HEDEF İÇİN ETKİLİ ÇÖZÜM!

Fotoğrafta yer alan eylemcilerinin yüzlerinin hedefe yerleştirildiği görselde ayrıca, 'V for Vendetta' maskesi takan göstericilerin olduğu da görülüyor. Dünyanın en büyüğü olarak bilinen Londra Silah Fuarı'nda Gazeteci Mahmut Hamsici tarafından aktarılan fotoğraf, sosyal medyada da oldukça tepki çekti. Eylemcileri hedef tahtasına oturtan ve her hedef için "etkili çözüm" sloganını kullanan firmaya tepkiler gelirken, bu tarz eylemlerin bir reklam malzemesi olarak kullanılması da eleştiri konusu oldu.

Brezilyalı Condor Non-Lethal Teknolojileri LLC Şirketi tarafından üretilen ve ”Öldürücü-nitelikte olmayan" malzemeler niteliğini taşıyan biber gazları, Türkiye dışında dünyanın belli başlı başka ülkeleri tarafından da kullanılıyor. Gazeteci Hamsici'nin aktardığına göre, Armutlu'da mazgaldan çıkarılan ve incelemeye alınan kanlı gaz kapsülü de Condor'a ait.

AYNI FUARDA GEZİ PROTESTOSU DA YAŞANMIŞTI

Rio de Janerio’nun aşağı tarafında bulunan Condor geçtiğimiz günlerde, Türkiye'ye mallarını ihraç ettiğini doğrulamış ancak, Türk polisinin bu gibi alımları Amerika ve Kore gibi başka satıcılardan da yapmakta olduğunu açıklamıştı.

BBC'den Engin Esen'in bir başka haberine göre, İngiltere 'nin başkenti Londra'da düzenlenen savunma ve silah donanımları fuarının açılışından önce protestolar düzenlenmiş, Türkiye'deki Gezi Parkı eylemlerini destekleyen bir grup Londralı da gösterideki eylemlerde yerini almıştı. Göstericiler, "Burada satılıyor! Göz yaşartıcı gaz. Türkiye'de insanları öldürüyor" yazılı pankart ve "Diren Türkiye, diren ODTÜ" yazılı dövizler taşımışlardı.

İŞTE SOSYAL MEDYADA TARTIŞILAN O BROŞÜR: