Bibi'nin sınavı artık gazeteciyle

Bibi'nin sınavı artık gazeteciyle
Bibi'nin sınavı artık gazeteciyle

Hükümeti kurmak için 6 haftası olan Netanyahu nun koalisyon için Lapid i ikna etmek zorunda olduğu yorumu yapıldı.

İsrail seçiminde aşırı sağla ortaklık kuran Netanyahu başbakanlığı garantilese de merkezde Lapid'in partisi 'Gelecek Var' kilit konuma geldi. Sol ise yerinde saydı.

İsrail ’de önceki gün yapılan seçimlerde Başbakan Benyamin Netanyahu (Bibi) zaferini ilan ederken eski gazeteci Yair Lapid sandığın sürpriz ismi oldu. Knesset’te 120 koltuktan 19’unu alarak Gelecek Var (Yeş Atit) partisiyle ikinci gelen Lapid, Likud’un lideri Netanyahu’nun Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’ın aşırı sağcı Evimiz İsrail’le birlikte girdiği yarışta dengeleri değiştirdi. Yedioth Ahronoth’un köşe yazarı Lapid, sunuculuk yaptığı Channel 2’den istifa ederek Ocak 2012’de siyasete atılmıştı. 49 yaşındaki Lapid’in farklı çevrelerden oluşturduğu ‘Bir Gelecek Var’ Partisi ‘değişim’ sloganıyla dikkat çekti. Lapid, sağ partilerden oluşacak koalisyonda yer almayacağını ancak İşçi Partisi ve Hareket gibi partilerin dahil olması halinde hükümete gireceğini söyledi. Haredilere askerliğin zorunlu kılınması ve Filistin ile iki devletli çözüm gibi politikaları benimseyen Lapid, İsrail’in Filistinlilere geri dönüş hakkı tanımayacağını belirterek “İsrail’in Yahudi çoğunluğunu kaybetmemeliyiz. Filistinlilerle anlaşma olmadan İsrail’in Yahudi ve Siyonist kimliği tehlikede olur” dedi. 

Bibi’nin ilk hedefi nükleer İran ’ı önlemek 

Likud-Evimiz İsrail’in sandalye sayısı anketlerde öngörüldüğü gibi 42’den 31’e geriledi. Lieberman ile birlikte kürsüye çıkan Netanyahu zafer konuşmasında, “Halk başbakanlığa devam etmemi istiyor. İlk işimiz İran’ın nükleer silah edinmesini engellemek” dedi. Knesset’te 3. parti ise Şelli Yacimoviç’in lideri olduğu İşçi Partisi 15, solcu Meretz 6, Tzipi Livni’nin Hareket’i 6 sandalye aldı. Aşırı sağcı Yahudi Evi’nin lideri Naftali Bennett ise koltuk sayısını üçten 11’e çıkarttı. Aşırı dinci Şas ise 12 sandalyede kalırken 3 Arap partisi 12 vekil çıkardı. 2009 seçiminin galibi Kadima yüzde 2’lik barajı zor aşıp 2 vekille meclise girdi. Filistin Kurtuluş Örgütü’nden Hanan Eşravi, “Barış koalisyonu ya da bir barış ortağı görmüyorum” yorumunu yaptı. {TEL AVİV/ HAARETZ- REUTERS}


Yahudi Evi’nin gözde vekili: Şaked
Seçimlerin popüler ismi Naftali Bennett’in Yahudi Evi’nde laik Ayelet Şaked öne çıktı. İsrail 65 yıl önce kurulsa da ajansların ‘100 yıllık partide ilk dinci olmayan aday’ diye tanıttığı 36 yaşındaki Şaked, Likud’dan oy çalacak isim olarak görülüyordu. 2010’da kurulan 100 bin üyeli Siyonist Aktivist Grup’un kurucusu Şaked, 2006-2008’de Netanyahu’nun asistanıydı. Facebook’ta “Faşist değilim. Kimse demokrasi konusunda benden yüksek itibara sahip değil” demişti.