Biden, Barzani'ye 'Ömrümüz Kürt devletini görmeye yetecek' demiş

Biden, Barzani'ye 'Ömrümüz Kürt devletini görmeye yetecek' demiş
Biden, Barzani'ye 'Ömrümüz Kürt devletini görmeye yetecek' demiş
ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın, kısa süre önce Washington'da görüştüğü Bölgesel Kürt yönetimi Başkanı Mesut Barzani'ye, "İkimizin de ömrü Kürt devletini görmeye yetecektir" dediği öne sürüldü.

RADİKAL - Kuzey Irak'tan uydu aracılığı ile yayın yapan Rudaw TV'nin  haber bültenine katılan İmar ve İskan Bakanı Derbaz Kosret, Barzani ile birlikte 3 Mayıs’tan itibaren 1 hafta süreyle ABD 'de temaslarda bulunduklarını anlattı. Kosret, Kürt lider Mesut Barzani'nin ABD’li yetkililere Kürtler'in geleceğine ilişkin detaylı söz ettiğini, görüşme sırasında, "Artık komşu ülkelerin bizimle nasıl bir ilişki geliştireceklerini bekleyecek değiliz. Bağdat’ta yeni bir yönetim var. Bağdat Yönetimi'ne yardımcı olacağız. Ancak, bu milletimizin haklarından vazgeçtiğimiz anlamına gelmiyor" dediğini anlattı.

Barzani’nin ABD Başkanı Barack Obama ve Joe Biden’a Kürtler'in kendi kaderlerini tayin edebilecek durumda olduğunu ve referandum ile bağımsızlık konularında da barışçıl davranacaklarını söylediği kaydedildi. 

Kuzey Irak'taki hükümetin İmar ve İskan Bakanı Derbaz Kosret,  Başkan Obama'nın  Barzani’ye, "Kürt milletinin taleplerini öğrenmek istedik. Taleplerinize karşı değiliz. Ancak, şu durumda bizim için öncelikli olan IŞİD örgütünün bitirilmesidir" dediğini aktardı.

Görüşmeye katılan Başkan Yardımcısı Biden'in Mesut Barzani’ye, “Sayın Başkan müsterih olun. İkimizin de ömrü Kürt devletini görmeye yetecektir" dediği ifade edildi. (İhsan DÖRTKARDEŞ/DHA) 


  http://www.radikal.com.tr/136019713601972

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  NE YAZIK Kİ,KÜRTLER KÜRTLERE RAĞMEN BUNU YAPAMAZLAR... - ARAGORA

  Tarih boyunca Kürtlerin neden bir devlet kuramadıklarına bir bakarsınız ,bu işin kolay olmayacağını görürsünüz.O coğrafya sert ve zor bir coğrafyadır..Ulaşım ve iletişim sorunları endüstrileşmeyi neredeyse imkansız kılar.Yer altı VE yer üstü kaynakları kısıtlıdır.İşsizlik had safhadadır.Devlet yapısına hem uygun değildir hem de Kürtler,gene kürtlere müsade etmezler.Kürt ırkı özgürlüğüne çok düşkündür.Kimsenin boyunduruğuna girmez.Bir zamanlar hem Barzani hem Talabani vardı.Ve yüzlerce farklı aşiret daha. Farklı menfaatler ve farklı güçler...Nedendi ki acaba ?İşte bu söylediğimden...

  türk ve arapların uluslaşmasını engellemek için kürtlere toprak verilmedi - user650473

  küresel güçler türk ve arapların uluslaşmasından çok korkar. 1 dünya savaşı bitip de türk arap sınırları çizilirken (1923-1926 süreci) kürtleri ortadan iki böldüler yarısını türklere yarısını araplara itelediler. 95 yıl boyunca bu ülkelerdeki kürt nüfusu manipüle ederek türklerle arapları hizaya getirme politikası güttüler. bu saatten sonra kendi çizdikleri suni haritaların değişmesini istediklerine pek inanmıyorum. kürtlerin türkiyeden ayırlmasına ne pahasına olursa olsun izin vermeyeceklerdir.