Biden yanlışlıkla patronuna 'çaktı'

Biden yanlışlıkla patronuna 'çaktı'
Biden yanlışlıkla patronuna 'çaktı'

Önceki gün Nevada eyaletinin Henderson kentindeki kampanya ofisini ziyaret eden Obama, çalışanların karşısına eli boş çıkmayıp altı pizza götürdü .

Başkanlık seçiminin harareti Obama'nın yardımcısı Biden'ın kafasını karıştırdı. Biden 'orta sınıfın son 4 yılda ağır vergi yükü altında ezildiğini' söyledi.

ABD Başkanı Barack Obama, başkanlık seçimine 33 gün kala anketlerde fark attığı Cumhuriyetçi rakibi Mitt Romney’le dün ilk defa canlı yayında kozlarını paylaşırken yardımcısı Joe Biden orta sınıf konusunda yaptığı gafla kendi kalesine gol attı.
Biden önceki gün Charlotte’daki kampanya konuşmasında ‘orta sınıfın Obama’nın başkan olduğu son 4 yılda ağır yük altında ezildiğini’ söyledi. Orta sınıfa yönelik vergileri arttırmayı amaçlayan Romney’yi eleştirmeye çalışırken kafası karışan Biden, “Son 4 yılda ağır vergiler altında kalan orta sınıfa yönelik vergilerin arttırılmasını nasıl haklı gösterebilirler? Biz bu filmi daha önce de gördük” diyerek Cumhuriyetçileri sevindirdi. Cumhuriyetçi kanat da Biden’la dalga geçme fırsatını kaçırmadı. Başkan yardımcısı adayı Paul Ryan, Iowa’daki konuşmasında “Elbette orta sınıf eziliyor. Düzenlemeler ve vergiler altında eziliyorlar” dedi.

Kaset misillemesi
Obama’nın kampanyası ise Biden’ın sözlerini “Başkan Yardımcısı, Romney’nin desteklediği Bush poltikalarının orta sınıfı cezalandırdığını söyledi” diye düzeltti. Biden da “Romney ve Ryan’ın desteklediği politikalar nedeniyle orta sınıf ağır yük altında eziliyor” diye konuştu.
Bu arada Romney’nin ‘hükümete bağımlı vergi ödemeyen yüzde 47’lik bir kesimin her koşulda Obama’ya oy vereceğini ve onları umursamadığını’ söylediği video kaydının sızdırılmasının ardından Cumhuriyetçiler de, Obama’nın 2007’deki bir konuşmasının videosuyla misilleme yaptı. Cumhuriyetçi siteler, Obama’nın senatör olduğu dönemde selefi George W. Bush’un Katrina Kasırgası’nda siyahlara 11 Eylül kurbanlarına olduğu gibi bir yardım yapmadığını belirtip iktidarı ırkçılıkla suçladığı konuşmasını yayımlayarak Başkan’ın imajını hedef aldı. Kasette ayrıca Obama, 11 Eylül’ün Amerikan politikalarının sonucu olduğunu düşünen Rahip Jeremiah Wright’ı selamlıyor. Obama, 2008 seçiminde başını ağrıtan Wright’la arasına mesafe koymuştu. (WASHINGTON / CBS-ABC)