'Big Brother' G20 zirvesine kulak vermiş

'Big Brother' G20 zirvesine kulak vermiş
'Big Brother' G20 zirvesine kulak vermiş
Britanya hükümeti 2009'da Türkiye dahil G20 toplantılarına katılan ülkelerin heyetlerinin telefonlarını ve yazışmalarını gizlice takip etmiş.

ABD ’de Ulusal Güvenlik Kurumu’nun (NSA) telefon ve internet izleme programı ‘PRISMA’yı ifşa eden CIA analisti Edward Snowden’ın yayımladığı belgeler Britanya’yı da vurdu. Guardian’a ulaşan ‘çok gizli’ belgelere göre Britanya hükümetinin emriyle Nisan ve Eylül 2009’da Londra’da düzenlenen G20 toplantıları sırasında Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in de aralarında bulunduğu yabancı heyetlerin bilgisayarlarına girildi ve telefonları dinlendi. İfşaat tam da dün Britanya’nın ev sahipliğinde başlayan G8 zirvesine denk gelirken telekulağın hedefinde Türkiye , Güney Afrika ve Rusya gibi ülkelerin olduğu belirtildi. Belgelere göre heyetlerin gizlice dinlenmesi için ‘çığır açıcı istihbarat teknikleri’ kullanıldı.
Hedefteki kişiler iletişim amacıyla önceden istihbaratın özel casus yazılımlarıyla donattığı internet kafelere yönlendirildi. Heyetlerin ellerindeki BlackBerry telefonlarının şifreleri kırıldı, e-postaları izlendi ve telefon konuşmaları dinlendi.
Bilgiler grafik olarak GCHQ’nun merkez binasındaki 15 metrekarelik bir ekrana yansıtıldı ve 45 uzmanın bilgisayarlarına gönderildi. Görüşme trafiği ve içeriğine dair anlık bilgiler alan uzmanlar bulguları heyetlerle görüşen bakanlara ve diğer yetkililere gönderdi. Bu sayede Britanya hükümeti görüşmelerde avantajlı duruma geçmiş oluyordu. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve ‘olası hedef’ olarak nitelendirilen 15 kişilik heyeti de teknik takipten nasibini aldı. Takip nedeninin savunma ve güvenlik amaçlı değil ‘ Ankara ’nın mali denetim ve reformlara bakışının öğrenilmesi, zirvede görüşülecek konular hakkında ne düşündükleri ve diğer G20 ülkeleri ile işbirliği yapmaya hazır olup olmadıklarının belirlenmesi’ amacı taşıdığı öne sürüldü. Dönemin Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev’in şifreli telefon görüşmeleri de uydudan Moskova’ya gönderilen sinyallerin çözümlenmesi suretiyle dinlendi. Eylüldeki görüşmeden bir hafta sonra uzmanların GCHQ’ya gönderdiği bir e-postada “Bu uygulamayı maliye bakanları toplantısına yetiştirdiğiniz için çok teşekkürler. Arama kayıtları, hangi ülkenin zirve öncesinde, esnasında ve sonrasında kimlerle iletişim kurduğunu görmek açısından çok faydalı oldu” ifadesi yer aldı. Dinleme operasyonunun en az 6 ay sürdüğü belirtildi. Mart 2009 tarihli bir belgede GCHQ’nun zirveden bir ay önce ‘hedefteki heyetlerin telefon görüşmelerini sürekli kayıt altında tutma ihtiyacı’ üzerinde çalıştığı belirtiliyor.

Dışişleri ‘kaygı verici’ buldu

Ankara ise iddialarla ilgili kaygısını dile getirdi. Maliye Bakanı Şimşek “Konu araştırılıyor. İddialar doğru çıkarsa en sert şekilde kınanacak ve gereken yapılacaktır” dedi. Dışişleri Bakanlığı ise şu açıklamayı yaptı: “İddialarda en ufak bir doğruluk payı bulunması halinde bunun öncelikle ilgili ülke açısından bir skandal teşkil edeceği aşikâr. Uluslararası işbirliğinde karşılıklı güven, saygı ve şeffaflığın esas olması gereken bir ortamda, haberin doğru olması halinde, müttefik bir ülkenin böyle bir hareketinin kabul edilemez bulunacağı açıktır. Bu konuda İngiliz makamlarının resmi ve tatmin edici bir açıklama sunması beklenmektedir. Nitekim bu konuda gerekli diplomatik girişimler yapılmıştır.”