Bild: BND CIA'e istihbarat verdi

Bild: BND CIA'e istihbarat verdi
Bild: BND CIA'e istihbarat verdi
Alman Bild gazetesi, Alman gizli servisi BND'nin, 2011'de El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in öldürülmesi için düzenlenen operasyonda CIA'ye istihbarat verdiğini yazdı.

RADİKAL - Alman basınında, dış istihbarat servisi BND'nin, El Kaide'nin öldürülen lideri Usame Bin Ladin aranırken önemli bilgiler elde ettiği öne sürüldü. 'Bild am Sonntag' gazetesi, Almanya'nın dış istihbarat servisi BND'nin Usame Bin Ladin aranırken Amerikan gizli servislerine önemli bilgiler aktararak yardım ettiğini yazdı.

Haberi ABD  gizli servislerinden edindiği bilgilere dayandıran gazete , BND'nin edindiği bilgilerin Bin Ladin'in saklandığı yerin bulunmasında belirleyici rol oynadığını iddia etti. Haberde, Pakistan gizli servisi ISI için çalışan bir ajanın, aynı zamanda Alman gizli servisi için de çalıştığı ve bu kişinin Bin Ladin'in nerede olduğu konusunda BND'ye bilgi verdiği belirtiliyor. BND'nin de edindiği bu istihbaratı CIA'ya aktardığı ve CIA'in de bu bilgiyi teknik imkanları ve personelinin çalışmalarıyla teyit ettiği ifade ediliyor.

ABD: Bin Ladin iddiası uydurma

PAKİSTAN YALANLANDI

'Bild am Sonntag'ın haberi, Usame Bin Ladin'in nerede olduğunu bilmediklerini söyleyen Pakistanlı yetkililerin resmi açıklamalarını da yalanlıyor.

Pakistanlı yetkililer, dünyanın en çok aranan terör örgütü lideri Usame Bin Ladin'in ailesiyle birlikte Pakistan'ın kuzeyindeki Abbottabad kentinde askeri akademinin yakınlarındaki bir evde yaşadığını bilmediklerini söylemişti. İslamabad, ABD'li özel birliklerin 2 Mayıs 2011 tarihinde Bin Ladin'in öldürüldüğü operasyonla ilgili bilgilendirilmediklerini de açıklamıştı.

Hersh: Beyaz Saray, Bin Ladin konusunda yalan söylüyor

HAZIRLIKLARA YARDIM

Gazetenin haberinde BND'nin, Amerikan gizli servisinin operasyon hazırlıklarına da destek verdiği ifade ediliyor.

Operasyonun gizli kalmasını garanti altına almak için Bad Aibling'deki dinleme istasyonundan Pakistan'ın kuzeyindeki telefon ve e-posta trafiğinin izlendiği belirtiliyor.