Bin Ladin'in ölüm yıldönümünde Afganistan'da

Bin Ladin'in ölüm yıldönümünde Afganistan'da
Bin Ladin'in ölüm yıldönümünde Afganistan'da
ABD Başkanı Barack Obama'yı taşıyan Air Force One uçağı, sıkı güvenlik önlemleri altında Bagram Hava Üssü'ne indi.

Buradan helikopterle Devlet Başkanlığı Sarayı'na giden Obama'nın Afganistan'da yaklaşık 7 saat kalacağı bildirildi. Obama'nın, ülkede 2014 yılında Amerikan muharip güçlerinin rolünün sona ermesinden sonra ABD 'nin Afganistan'a bağlılığını pekiştirme amacı taşıyan anlaşmayı imzalamak için Afganistan'a geldiği bildirildi.
Söz konusu anlaşmaya Obama ile Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai imza atacak. 

Obama'nın Afganistan'da ayrıca Amerikan halkına hitaben, TSİ 02:30'da bir konuşma yapacağı kaydedildi. ABD Başkanı'nın Afganistan ziyaretinin, El Kaide'nin lideri Usame Bin Ladin'in öldürülmesinin birinci yıl dönümüne rastlaması dikkati çekti. 

Öte yandan ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, 6 aylık Afganistan raporunu açıkladı. Ekim 2011-Mart 2012 dönemini kapsayan raporda, Afganistan'daki güvenlik durumunun, özellikle Afgan güçlerinin etkinliğinin artması sayesinde iyileşmekte olduğu ancak Pakistan'daki militanlar ve Afgan yetkililer arasında çok yaygın olan rüşvetin ülkenin önünde ciddi ve uzun vadeli engeller oluşturduğu belirtildi. Raporda, ülke genelindeki saldırıların sayısının 5 yılda ilk kez geçen yıl azaldığı, bu eğilimin bu yıl da devam ettiği vurgulandı. 

“Durumun istikrarsız” olduğu ülkenin doğusunun, Pakistan sınırına yakınlığı ve Hakkani örgütünün faaliyetleri nedeniyle koalisyon güçlerinin en fazla endişe ettiği bölge olmaya devam ettiğinin belirtildiği raporda, saldırıların üçte birinin bu bölgede düzenlendiği kaydedildi. Taliban'ın etkili olduğu ülkenin güney ve güneybatısında güvenlik durumunun iyileşmeye devam ettiği de ifade edildi. Dışişleri, Tarım ve Adalet bakanlıkları, istihbarat servisleri ile ortak hazırlanan rapor kongreye sunuldu. (AA)