Bin yıllık Buda heykelinin içinde mumya bulundu

Bin yıllık Buda heykelinin içinde mumya bulundu
Bin yıllık Buda heykelinin içinde mumya bulundu

Bin yıldır aynı pozda olan Buda ustası, mumya halinde ibadete devam ediyor. Fotoğraf: Drents Müzesi

Hollanda'daki bir Buda heykelinin içinde, binlerce yıldır aynı pozisyonda bekleyen bir mumya bulundu. Mumyanın iç organlarının bulunduğu yerden ise, içinde çizimler bulunan kağıtlar çıktı.

Bilim insanları bin yıl öncesinden kalma bir Buda heykelini bilgisayarlı tomografi (CT) taramasından geçirince heykelin içinde mumya olduğunu ortaya çıkardı. Mumyanın iç organlarının yerinde kağıtlar bulundu.

El Cezire Türkiye ’nin haberine göre Hollanda'daki Drents Müzesi'nde bulunan, M.S. 1100 yılına ait Buda heykelinin içinde bir mumya olduğu ortaya çıktı. Heykeli incelemeye karar veren bilim insanları, Amersfoort kentindeki Meander Medikal Merkezi'ne CT taraması gerçekleştirdi. Tarama, heykelin içinde bir Buda rahibi olduğunu ortaya çıkardı.

Buda sanatı uzmanı Erik Brujin'in kontrolünde yapılan analizlerde, ibadet halindeki pozisyonda bulunan mumyadan endoskopi ile numune alındı. Araştırmacılar, içinde Buda ustası bulunan ilk heykeli keşfettiklerini belirtirken, mumyanın Çin Meditasyon Okulu ustalarından Liuquan'a ait olduğu tahmin ediliyor.

ORGANLARIN YERİNDE ÇİZİMLER BULUNAN KAĞITLAR VAR

Araştırmacılar yapılan analizlerde mumyanın üzerinde şaşırtıcı keşifler yaptı. Liuquan'ın göğüs ve karnınndan alınan numunelerde halen ne olduğu bilinmeyen bir materyale rastlanırken, organların bulunması gereken boşluklarda çizimler içeren kağıtlar bulundu.

Sci-Tech sitesinde yer alan bilgiye göre, kağıtlar antik Çin karakterlerine ait çizimler içeriyor. Bilim insanları bulunan heykelin 'yaşayan Buda' inanışını temsil ettiğine inanıyor. Eski zamanlarda bazı Çinliler mumyalanmanın ölüm değil ancak ileri bir ruhsal seviyeye erişmek olduğuna inanırken, bazıları da daha fazla aydınlanmanın yolu olarak kabul ediyordu.

Budist rahibin meditasyonu 200 yıldır devam ediyor

MUMYALAR SAYGI SEMBOLÜ

Mumyalanma sadece Çinli rahiplerde değil, Japonya'da da yapılan bir uygulama olarak biliniyor. Mumyalanacak olan Japon rahipler, kurt ve bakterilerden arınmak için her biri bin gün süren iki ayrı diyet uyguluyorlardı. Diyetin ardından taş bir mezara yerleştirilen rahipler burada ölümü bekliyordu. Gömülmelerinden bin gün sonra mezarları açılan mumyalar, tapınaklarda saygı sembolü olarak yer alıyordu.

Brujin ve ekibi, mumyanın neden organlarının çıkarılarak kağıt yerleştirildiğini henüz bilmiyor. Mumya heykel, Mayıs 2015'e kadar Macar Doğal Tarih Müzesi'nde sergilenecek.

Tıp uzmanları: Rahibin 200 yıllık meditasyonu bitmemiş olabilir


  http://www.radikal.com.tr/129946712994672

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  DALAY LAMA LAR BU ŞEKİLDE MUMYALANIR - user1012689

  T.LOBSANG RAMPA'nın 3. GÖZ adlı kitabını okursanız bunun Tibet Budizimde olağan olduğunu bilirsiniz yani yeni keşfedilmiş birşey değil! Budizm le özellikle Tibet Budizm ile ilgilenenler bunu bilir Dalay Lamalar ölümlerinden sonra meditasyon pozisyonunda özel işlemlerden geçtikten sonra altın levhalarla kaplanır, lotus oturuş tarzında tapınaktaki yerini alır. Her yeni seçilen Dalay Lama nın bir önceki ölenin Reankarnasyonu olduğu, sonuçta o altın heykelerin sürekli Reankarnasyon geçiren aslında tek bir Dalay lamaya ait olduğunu bütün Budist rahipleri bilir ve dalay lama özel yöntemlerle yeni reankarnasyonu kanıtlayan küçük çocukken tespit edilir ve uzun yıllar eğitilir.

  - momentum

  Budizm tanrısız bir din olarak bilinse de, her din gibi onun da tanrıları var: Buda, ve kutsanmış, aydınlanmış ruhları temsil eden Boddhisatva'lar. Bu heykel de, Boddhisatva statüsündeki tanrıladan biri olmalı. Tanrı'nın her zaman, evreni yaratan ve Kelam'ın (Logos'un) sahibi inandığımız Tanrı olması gerekmez. Tersine, dinlerin çoğunda bu Tanrı hürmetle bir köşeye kaldırılmış ve yerini günlük yaşama daha yakın küçük tanrılar, kutsal ruhlar, azizler almıştır. Bunlar evren tanrısı değillerdir, günlük işlerimizde başvurduğumuz süreç tanrılarıdır bunlar. Hinduizm'in bir türevi olan Budizm de, bu dinin tanrısı olan Brahman'la pek ilgilenmez. Daha alt süreçlerle (mistik süreçler, dua, kurtuluş, aydınlanma, Nirvana vs) ilgilenir. Bu süreçler boyunca tanrı görevini işte bunlar görür: yani bunlara secde edilir, etrafında dönülür, karşılarında tefekküre dalınır, transa geçilir. Ve tanrı görünür olmalıdır. Onun için İslamiyet, Musevilik, eski Türklerin Gök-tanrı dini gibi bir kaç istisna hariç, tapınaklar tanrı heykelleri ile doludur. Tapınakların olmadığı yerlerde ise (evlerde, sokak aralarında, yol kenarlarında) ayaküstü ibadetler için böyle heykelciklerle bezenmiş küçük köşeler, mihraplar bulunur. Hıristiyanlıktan Budizme kadar, yaygın bir uygulamadır.