Bingazi'nin faturası Clinton'a kesildi

Bingazi'nin faturası Clinton'a kesildi
Bingazi'nin faturası Clinton'a kesildi

ABD ’nin Libya Büyükelçisi Chris Stevens dahil 4 kişinin ölümüne neden olan 11 Eylül ’deki Bingazi Konsolosluğu saldırısıyla ilgili atanan bağımsız komisyon raporunda, Dışişleri Bakanlığı’na ağır eleştiriler yapıldı. Raporda, ‘Dışişleri yetkililerinin saldırıyı önlemekte yetersiz kaldığı, denizaşırı ülkelerde diplomatik misyonların güvenliğinin sağlanmasında sistematik yönetim zaafları bulunduğu’ eleştirisi yer aldı. Bakanlığın Bingazi misyonunu korumak için yeterli sayıda eğitimli güvenlik görevlisine sahip olmadığı ve daha çok yerel militanlara güvendiği vurgulandı. Ancak raporda hiçbir çalışanın, görevini ihmalle suçlanamayacağı da belirtildi.
Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın eylülde görevlendirdiği komisyon, raporu binlerce sayfalık yazışma ve belgeleri inceleyerek ve aralarında saldırıdan kurtulanların da olduğu 100’den fazla kişiyle görüşerek hazırladı. Raporda ilk açıklamaların aksine, konsolosluk binası dışında İslam’a hakaret içeren Müslümanların Masumiyeti filmine karşı herhangi bir protesto gösterisi yapılmadığı belirtildi. Olayın sorumluluğunun tamamen ‘teröristlere ait olduğu’ vurgulandı.

Clinton’a tavsiye listesi 
Raporla birlikte ‘benzer olayların yaşanmaması için Dışişleri’ne 29 maddelik bir tavsiye listesi’ sunuldu. Clinton ‘tüm önerilerin uygulanması’ için talimat verirken, güvenlik önlemlerinin arttırılması için 1.3 milyar dolar ek kaynak istedi. {WASHINGTON/REUTERS}