Binlerce kişi kadın cinayetlerine karşı sokakta

Binlerce kişi kadın cinayetlerine karşı sokakta
Binlerce kişi kadın cinayetlerine karşı sokakta
Arjantin'de binlerce kişi kadına şiddeti protesto etmek amacıyla eylem düzenledi. Eylemin ortak sloganı ise 'Bir eksik olmayacağız.'

RADİKAL - Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te binlerce kişi kadına şiddeti protesto etmek için yürüdü. Kadın cinayetleri protestoları komşu Şili ve Uruguay ile, Arjantin'in başka kentlerinde de gerçekleşti. Gösterilere kadın hakları örgütleri, sendikalar, siyasi partiler ve Katolik Kilisesi de destek verdi. Eylemciler dövizler taşıdı ve protestonun ortak sloganı olan "Bir eksik olmayacağız" yazılı bantlar taktı.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Buenos Aires'te Kongre binasının önündeki meydanda gerçekleştirilen gösteri son dönemde işlenen ve ülkeyi ayağa kaldıran kadın cinayetlerinin ardından geldi. Ülkede, 14 yaşında bir kız erkek arkadaşı tarafından hamile olduğu gerekçesiyle ölene dek dövülmüş, Nisan ayında ise bir anaokulu öğretmeni Cordoba'da boşandığı eşi tarafından sınıfında öğrencilerin gözleri önünde öldürülmüştü. 

YASA UYGULANMIYOR

Bazı eylemcilerin öldürülen kadınların fotoğraflarının basılı olduğu gömlekler giydiği görüldü. Futbol yıldızı Lionel Messi kampanyaya destek vererek Facebook hesabına "Kadın cinayetleri yeter. Bugün seslerini "Bir eksik olmayacağız" diyerek yükselten tüm Arjantinlilerle birlikteyiz" diye yazdı.

Arjantin 2012 yılında kadına yönelik şiddete daha ağır cezalar getiren bir yasayı onayladı ancak kampanyayı yürütenler yasaların yeterince uygulanmadığı görüşünde.