Binlerce kişi 'silahlara veda' dedi

Binlerce kişi 'silahlara veda' dedi
Binlerce kişi 'silahlara veda' dedi
ABD'de binlerce kişi, hükümet binası önünde toplanarak, ABD Başkanı Barack Obama'nın silah kontrolü konusunda attığı adıma destek verdi.

WASHINGTON - Hükümet binası önünde toplanan binlerce kişi, aralık ayında Connecticut eyaletindeki Newtown kentinde bir ilkokula düzenlenen ve 26 kişinin ölümüne yol açan silahlı saldırının ardından, Obama'nın silah kontrolüne ilişkin attığı adıma destek vermek amacıyla yürüyüş düzenledi.

Yürüyüşe katılanlar ellerinde “Saldırı silahlarını hemen yasakla” ve “Derhal silah kontrolü” yazan pankartlar ile saldırılarda ölen kişilerin isimlerinin yazılı olduğu levhalar taşıdı.

Obama, geçen haftalarda ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden başkanlığında 1 ay süren araştırmalar sonucunda hazırlanan öneriler doğrultusunda, silah kontrolünü sağlamak için 23 ayrı “başkanlık emrini” açıklamış, Kongre'ye de askeri tarzdaki silahların satışının yasaklanması ve silah alımında kişilerin evrensel standartlarda geçmiş araştırmasının yapılması gibi konularda düzenleme yapılması için çağrıda bulunmuştu. (aa)