Bir dayak yemediği kaldı

Bir dayak yemediği kaldı
Bir dayak yemediği kaldı
Savunma Bakanlığı'na aday gösterilen Hagel, Amerikan Senatosu'nda 8.5 saat boyunca İsrail, Yahudi lobisi ve İran konusunda sorguya çekildi.

ABD Başkanı Barack Obama’nın Savunma Bakanlığı’na aday gösterdiği eski Cumhuriyetçi Senatör Chuck Hagel, Senato Silahlı Hizmetler Komitesi’nin onay oturumunda görülmemiş bir şekilde sorgulandı. Rekor sayılabilecek bir şekilde tam 8.5 saat boyunca ifadesi alınan Hagel’e karşı geçmişte söyledikleri nedeniyle pankart da açıldı. Radikal Yahudilerin de dinlediği oturumda Hagel’in İran ve İsrail’le ilgili görüşleri nedeniyle tepki çekti. Hagel bazı sorulara da dün yazılı yanıt verdi. Daha önce İsrail’e Hamas’la diyalog önermiş, İran’la görüşülmesini salık vermiş, senatörlerin AB ’ye “Hizbullah’ı terör listesine al” diyen çağrısına karşı çıkmış olan Hagel’in üzerine en fazla Cumhuriyetçiler gitti. Hagel, İran’la ilgili bir soru üzerine askeri seçeneği masadan kaldırmasa da öncelikle sorunun diyalogla çözülmesi gerektiğini söyledi. Senatör Saxby Chambliss ‘terörist bir devlet’ ile müzakereleri kınadığını belirterek Hagel’i tersleyince “Diyalog teslim olma değildir” yanıtını aldı. Hagel, Yahudi lobisinin Kongre’yi etkisi altına aldığına dair sözleri hatırlatılınca “Yahudi lobisi ifadesinden dolayı üzgünüm. İsrail yanlısı lobi demeliydim” dedi. Hagel’in verdiği röportajların kayıtlarını izletip İsrail’le ilgili tek tek sorular soran Senatör Ted Cruz, Hagel’in geçmişteki sözlerini pankartlara yazılmış şekilde kaldırtarak gösterdi. Oturumda, ikisi de Vietnam gazisi olan John McCain ile Hagel arasında söz düellosu yaşandı.

İki gazinin Irak atışması
McCain, Hagel’e ‘2007’de 30 bin ilave askerin Irak’a gönderilmesine karşı çıkmasında haklı olup olmadığını’ sordu. İşgali desteklese de ilave askere karşı çıkan Hagel izahat getirmeye çalışırken McCain, her defasında sözünü keserek, sadece ‘evet’ veya ‘hayır’ yanıtını istediğini söyledi. Hagel ise “Size evet veya hayır yönünde bir yanıt vermeyeceğim, buna tarih karar verecek. Daima şu soruyu sordum: Bu, fedakârlıklara değecek mi? Emin değilim” dedi. McCain ise “Bence tarih hükmünü verdi, siz yanlış taraftasınız” diye konuştu. Senatör Lindsey Graham da İsrail’e destek veren ve Filistin lideri Yaser Arafat’ı kınayan mektubu imzalamayan 4 kişiden biri olduğunu hatırlatıp Hagel’e yüklendi.

Suriyelilere silaha karşı
NATO’nun Türkiye ’nin savunma kapasitesini arttırma çabasını desteklediğini, Türkiye-İsrail ilişkilerinin düzelmesine yönelik çabaları teşvik edeceğini belirten Hagel, Suriye ’de silahlı muhaliflere silah teminine de karşı çıktı: “Silahlı muhaliflere ölümcül destekler sağlamanın korkunç durumu hafifleteceğine inanmıyorum.” 6 Cumhuriyetçi senatörün bakanlık için yanlış kişi diyerek hayır oyu kullanacağını ilan ettiği Hagel’in Demokratların 12’ye karşı 14 oyla üstün olduğu komiteden onay alması bekleniyor. Hagel, Türk-Amerikan ilişkilerinin güçlü bir savunucusu olarak tanınıyor. Dışişleri Bakanlığı adaylığı onaylanan John Kerry’nin ifadesi 4 saat sürmüştü.