Bir diktatör daha öldü!

Bir diktatör daha öldü!
Bir diktatör daha öldü!
İspanya'nın diktatör lideri General Francisco Franco'nun kabinesinde görev yapan ve İspanya siyasetinin "renkli simaları" arasında sayılan Manuel Fraga, 89 yaşında öldü.

Franco döneminde bakanlık yapan Fraga, General'in 1975'deki ölümünden sonra ülkeyi anayasal monarşi yapan Anayasa 'nın hazırlanmasına da destek vermiş, 2011 yılında emekli olana kadar sürekli aktif siyasetin içinde yer almıştı. Fraga, 1960'lı yıllarda ülkeyi 40 yıl yöneten Franco'nun kabinesinde turizm ve enformasyon bakanı olarak görev yaptı. 

Demokrasiye geçiş sürecinde İçişleri Bakanlığı görevini de yürüten Fraga, 70'li yıllardaki sokak gösterileri ve protestolara sert çıkışlarıyla tanınmış, "Sokaklar benim" sözüyle gündeme gelmişti. Fraga, muhafazakar Halk Partisi'nin kurulmasına yardımcı olarak muhafazakarların yükselişte olduğu 1990'lı yıllarda etkili bir politik figür olmaya devam etti. Uzun yıllar Galiçya'nın başkanlığını yapan Fraga, kendisini Winston Churchill, Charles de Gaulle gibi uzun ömürlü siyasi liderlerle karşılaştırmayı seviyordu.

-"Fidel Castro olabilirdim"
Derin ideolojik farklarına rağmen, Fraga ile Küba lideri Fidel Castro arasında yakın bir arkadaşlık ilişkisi vardı. Fraga'nın ailesinin Küba'da yaşamış olması ve Castro'nun ailesinin Galiçya kökenli olması, iki lider arasındaki yakınlığı başlatan en önemli unsur olmuştu. Bu dostlukla ilgili şaka yapmayı seven Fraga, "Ben de Fidel Castro olabilirdim" demişti. Gençlerin desteğini almak için büyük çaba harcayan Fraga, "Evlilik ve aile toplumun temelidir, geriye kalan herşey anarşi ve vandallık", "Annelik, kadının şerefli kaderidir" gibi açıklamaları nedeniyle amacına çok da ulaşamadı. 

Tipik bir Galiçyalı olarak tanınan ve çok uzun yıllar bölge yöneticiliği yapan Fraga, siyasetteki "azmi" nedeniyle şöyle şakalara da konu olmuştu: "General Franco dirilip ülkeye döner. Uzun yıllar önce ölmüş destekçilerinin, siyasette çocukları ve torunları tarafından temsil edildiğini görür. Ancak Fraga hala koltuğunda oturmaktadır"
Solunum yetmezliği nedeniyle hayatını kaybettiği açıklanan Fraga, son yıllarında tekerlekli sandalye kullanıyordu. (AA)