'Bir dönüm noktası'

'Bir dönüm noktası'
'Bir dönüm noktası'
Cengiz Çandar, Suriye'nin başkenti Şam'da meydana gelen intihar saldırısında ülkenin Savunma Bakanı ile Genelkurmay Başkan Yardımcısı'nın yaşamlarını yitirmelerini radikal.com.tr'ye değerlendirdi
Haber: CENGİZ ÇANDAR / Arşivi

Suriye 'de halk ayaklanmasının başlangıç günü olan 15 Mart 2011'den beri en önemli gündü bugün . Bir dönüm noktası. Diktatörlük rejiminin Savunma Bakanı Davud Rajde ile Askeri İstihbarat'ın eski başkanı, Savunma Bakan Yardımcısı, en önemlisi iktidar çekirdeğinin en önemli uzuvlarından biri, Başşar Esad'ın ablası Büşra'nın kocası General Asıf Şavkat öldürüldü. İçişleri Bakanı yaralı ya da ölü. Keza, istihbarat cihazının İran'la bağlantı noktası olan Hişam Bahtiyar'ın öldürülmüş olduğu öne sürülüyor. Bu, ister "iktidar içi saray darbesi" olsun, ister muhalefetin başarılı bir suikast eylemi, Suriye'deki diktatörlük rejimi güvenliğini yitirmiştir.

Olayın meydana geldiği yer, Şam'da üst düzey rejim yetkililerin yaşadığı el-Ravda semti. Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na yürüseniz azami 15 dakika uzaklıkta. Rejim, ulusal güvenlik mekanizmasının en önemli mensuplarını, karargahlarında ve Şam'ın en güvenli olması gereken semtinde koruyamaz hale gelmişse, böyle bir rejimin devamı imkansıza yakındır. Zaten üç gündür, Şam'ın her yerinde Hür Suriye Ordusu etiketi altında muhalifler savaşıyorlar. Hama'yı, Hums'u, Baba Amr'ı, İdlib'i, Deraa'yı, Deir ez-Zor'u mahveden, katliamlar yapan rejim, şimdi başkentinde kendini savunmaya çalışır vaziyette. Şam'da rejimin en üst düzey güvenlik yetkililerinin öldürülmesinin ardından, bir yıldır bir süre katliama imza atmış olan Mahir Esad komutasındaki 4. Tugay'ın karargahının da ateş altına alındığı haberleri geldi.

Bugünkü olay nelere yol açabilir?

1. Rejimin görülmemiş ölçüde vahşi bir misillemesine. Yakın vadede çok kan dökülebilir.

2. Rejimin kıyı şeridi ile Hama-Hums arasında kalan Alevi-Nusayri bölgesine çekilmeye başlamasına.

3. Bir ihtimal ise, bir "saray darbesi" ile Esad ailesinin yönetimine son verilerek, bir geçiş dönemine geçilmesine.
Her ne olursa olsun, dünkü gelişmeyle diktatörlük rejiminin sonunun başlangıcı ilan edilmiştir. Bu rejimin geleceği kalmamıştır. Başkent Şam'ın kalbinde cereyan dünkü gelişme bunun en büyük kanıtı olmuştur.