Bir garip belgesel hikâyesi

Bir garip belgesel hikâyesi
Bir garip belgesel hikâyesi

Bahreynli muhaliflere idam cezası verilmesi Malkiye de protestolara yol açtı.

CNN ekibi Bahreyn'de muhaliflerle ilgili belgesel hazırlarken şiddete maruz kaldı. 100 bin dolarlık belgeselin sadece ABD'de gösterilmesi CNN'i karıştırdı.

CNN’in Bahreyn’de hükümet karşıtı protestolarla ilgili binbir badire atlattıktan sonra hazırladığı belgeseli bir kez ve sadece ABD ’de göstermesi kanal içinde tartışma yarattı. Muhaliflerin internet ve sosyal medyayı kullanımına dair bir belgesel hazırlamaları için geçen yıl martta Bahreyn’e 4 kişilik bir ekip gönderen CNN bunun için 100 bin dolar harcadı. Amber Lyon başkanlığındaki ekip 8 gün boyunca büyük bir baskıya hatta polis tehdidine maruz kaldı. Ekip Bahreyn’e gittiğinde daha önce konuşmayı kabul eden birçok kaynak ya saklanmış ya da ortadan kaybolmuştu. Eylemcilerden Nebil Recep ekiple görüştükten sonra gözaltına alındı, ekibe rehberlik eden bir doktorun evi yakıldı. Ekip Recep’le görüşme sonrası maskeli ekiplerce gözaltına alındı ve 6 saat sorgulandı. Kameraları ellerinden alındı, çektikleri fotoğraflar silindi. Pes etmediklerini anlatan Lyon “Medyanın aktivistlere gösterdiği önemin rejimin onlara verdiği zararla ilişkili olduğunu fark ettim. Bu nedenle kaynaklarımızın bizimle konuşmak uğruna hayatlarını nasıl tehlikeye attığını tüm dünyaya göstermek istedim” dedi. Sonuç olarak CNN sadece ABD’de yayın yapan kanalında 19 Haziran’da ‘iRevoltuion’ belgeselini yayımladı ama bu son gösterim oldu. Belgesel nedeniyle ekip birçok ödüle layık görüldü. Aktivistlerin ekibe teşekkür için Facebook’ta kurduğu sayfayı 8 binden fazla kişi beğendi. Ödüllere rağmen CNN, ekibin hayatını tehlikeye atarak çektiği belgeseli bir daha yayımlamadı. Çalışanlardan ve yapımcılardan gelen tepkilere rağmen herhangi bir açıklama da yapılmadı. CNN’de adını açıklamayan bir yetkiliye göre bu durum çok tuhaf. Çünkü kanal belgesel için çok büyük para harcadı.

Kanaldan çalışanlara uyarı
Kanal içindeki tartışmalar üzerine Lyon’la görüşen CNN International Başkanı Tony Maddox, bir açıklama yapacağını söyledi ama soruşturma taleplerini cevapsız bıraktı. CNN ise Bahreyn’le ilgili son 6 ayda yayımlanan 120’yi aşkın haberde rejimin çoğunlukla eleştirildiğini savundu. Bahreyn’e dönme talepleri reddedilen Lyon ise olayın CNN ve Bahreyn hükümeti arasındaki ilişkiye ışık tuttuğunu belirtti. Lyon bir yapımcının kendisine Bahreyn’den uyarı aldıkları yönünde bir e-posta attığını, hatta Bahreynli yetkililerin CNN’in Abu Dabi bürosuna heyet gönderdiğini belirtti. Lyon, CNN’den bir yetkilinin konuşmaya devam ederse ikramiyelerinin kesileceği tehdidinde bulunduğunu öne sürdü. (WASHINGTON / GUARDIAN)