Bir gözaltı, bir uyarı

Bir gözaltı, bir   uyarı
Bir gözaltı, bir   uyarı
Lübnan'da iki Türk pilotun kaçırılmasıyla bağlantılı bir kişi gözaltına alınırken Suriye'de rehine alınan Lübnanlılardan Türkiye'ye sert uyarılar geldi.

Lübnan’da geçen cuma kaçırılan Türk pilot Murat Akpınar ile yardımcısı Murat Ağca’nın kurtarılması için çabalar sürerken olayla bağlantılı olarak bir kişi gözaltına alındı. Suriye’de kaçırılan 9 Lübnanlıdan birinin akrabası olan Muhammed Ali Salih adlı kişi, telefon dinlemeleri sonucunda Türk pilotların kaçırılmasıyla ilgisi tespit edildiği gerekçesiyle önceki gece ailesiyle birlikte arabasında seyahat ederken polis tarafından alıkonuldu. Salih’in gözaltına alınmasının ardından Türkiye ’nin diplomatik misyonları etrafında güvenlik önlemleri arttırılırken Türkiye’nin Beyrut Büyükelçisi İnan Özyıldız, Beyrut’taki Türk Kültür Merkezi, ticaret ofisi ve THY bürosunun geçici olarak kapatıldığını açıkladı. Özyıldız THY’nin şehir merkezi yerine Beyrut Uluslararası Havaalanı’ndaki ofisinden hizmet vereceğini söyledi. Pilotları kaçıran İmam Rıza’nın Ziyaretçileri adlı örgüt, Suriye’nin Azez kasabasında Lübnanlıların kaçırılmasından Türkiye’yi sorumlu tutmuş ve takas önermişti. 

Şiddetli eylem tehdidi

El Nahar gazetesine göre pilotların kaçırılmasından sonra bazı kişiler Salih’e telefon açarak kutladı. Gazete ayrıca Lübnanlı rehinelerin de Suriye’den Kilis’e götürüldüğü iddiasına yer verdi. Gelecek TV ise “İstihbarat 2 Türk’ü kaçıranların tamamını tespit etti ve operasyona katıldığı şüphesiyle Salih’i gözaltına aldı” ifadelerini kullandı. Ancak Salih’in gözaltına alınmasına rehinelerin yakınları tepki gösterdi. Salih’in ailesi “Oğlumuzun kaçırma olayıyla ilgisi yok” derken rehinelerin durumunu takip eden komisyonda görevli Şeyh Abbas Sgeyb “Salih’in tutulmasının yasal dayanağı nedir? Kaçırılan Türklerle ilgili telefon görüşmelerinin dinlendiği söyleniyorsa o zaman Lübnan’daki tüm namuslu vatandaşları gözaltına almaları gerekir” diye çıkıştı. Komisyonun bir diğer üyesi Ethem Zagib ise Lübnanlı ailelerin bugünden itibaren ülkedeki Türk kurumlarına yönelik sert eylemler düzenleneceğini ve bunların öncekilerden farklı olacağını söyledi. Aktivist Hayat Avali de Lübnanlı ailelerin Türk pilotlarının kaçırılmasıyla bir ilgisinin olmayacağını belirterek Salih’in bırakılmaması durumunda ailelerin ayaklanabileceği uyarısında bulundu. Tümgeneral Abbas İbrahim ise El Cumhuriye gazetesine yaptığı açıklamada “Türkiye, kısırdöngüyü kırıp rehinelerin bırakılmasını sağlamalı” dedi. Lübnanlı Şii alim Hani Fahs de kaçırılma olayının Lübnan devletinin varlığına yönelik yeni bir tehdit arz ettiğini söyledi. Lübnan Müftüsü Muhammed Kabbani de pilotların bırakılmasını isteyerek “Lübnan, insanların kaçırılması ve özgürlüklerinin engellenmesi gibi insanlık dışı tehlikeli çatışmaların içine sokulmayı hak etmiyor” dedi.