Bir katliam itirafı da Rum tarafından geldi

Bir katliam itirafı da Rum tarafından geldi
Bir katliam itirafı da Rum tarafından geldi

Atilla Olgaç'ın ''19 yaşındaki elleri arkadan bağlı bir Rum'u alnından vurdum' sözleri büyük tartışma yarattı.

Rum Haravgi gazetesine konuşan profesör Ronaldos Kaçaunis: 12 yaşında Magosa'da 32 Türk'ün öldürülüp toplu mezara gömüldüğünü gördüm

 

LEFKOŞA - Oxford Üniversitesi'nde eskiden tarih profesörü olan Rum Ronaldos Kaçaunis, 12 yaşındayken Magosa’da yaşadığı ve Rumların 32 Türk’ü öldürdüğü katliamı anlattı.

Hürriyet gazetesinin haberine göre tiyatro oyuncusu Atilla Olgaç’ın 1974 Kıbrıs Barış Harekatı sırasında 10 Kıbrıslı Rum’u öldürdüğünü söylemesi ve ardından bu açıklamasının "senaryo" olduğunu itiraf etmesi tartışılırken, Oxford Üniversitesi eski tarih profesörü Rum Ronaldos Kaçaunis, Rum Haravgi gazetesine, 12 yaşındayken Magosa’da yaşadığı ve Rumların 32 Türk’ü öldürdüğü katliamı anlattı.

Kaçaunis şu ifadeleri kullandı: "Üç Yunan subayın aracına yapılan saldırının intikamını almak isteyen bir grup, Rum bölgesindeki bankalar ve dükkanlardan Türkleri topladı. Onları kapalı araçlara doldurup kent dışında bir köyde ateşli silahlarla öldürdüler ve toplu mezara gömdüler. Bu olayın çok sayıda şahidi vardı. Ama herşeyi bilen Magosa polisi sustu. O günkü şartlar altında olay bırakıldı. Mezarlar bulunamadı, suçluların kimlikleri belirlenmedi, yargılanmadılar. Bu katliam tartışılmadı bile."


  http://www.radikal.com.tr/91873091873035

  YORUMLAR
  (35 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bunlari niye "surpriz" olarak goruyorsunuz? - baristarim

  Bazi yorumlari okuyunca insan sanki tarihin dun basladigini saniyor! Yahu 1964-1974 donemini yasamis Kibrisli Rum ve Turklere sorun zaten bu tip seylerin yasandigini dogrularlar. Bazi yorumcularin iyi niyetini anliyorum, ama unutmayalim ki 1964'te dunya çok ama çok farkli bir noktada idi. IYI KI Kibris, Turkiye ve Yunanistan o gunlerden bu yana çok daha ilerleyebildiler. Ha, yapilanlar iyi birsey midir? Hayir. Ama tarih yargilamak için degil ogrenip ders çikarmak için vardir.

  Şimdi Sıra Kimde Bakalım - kuralsız

  Size ne demeli bilmem sayın Olgaç! Ortalık zaten çarşamba pazarına dönmüş, bir de kaynamakta olan suyun altını ateşleyip çaydanlığı yakmaya çalışıyorsunuz. Söyledikleriniz doğru ya da yanlış bilemeyiz. Ancak benim bildiğim birşey var o da askerlikte ve hatta savaşta karşılaştığınız doğru ya da yanlışları anlatmakla kazancınız olmayacaktır. Bu neye benzer biliyor musunuz? Aileniz içindeki en özel ilişkileri medya ile paylaşmaya benziyor. Şimdi bir Türk, bir Rum, karşılıklı itiraflara başlayacaklar. Henüz sönmemiş bir yarayı kurcalamakla hatta kanatmakla ününüze ün mü katacaksınız? Herkes aklını başına toplamalı. Ülkemiz halkı huzur içinde yaşamak istiyor. Barış istiyor. İnsanlar geçim derdine düşmüş, siz ve sizin gibiler sanırım rahatlık batıyor da suları bulandırarak kendilerine yeni bir eğlence bulma yarışına girmişler. Yazıktır bu güzel vatana. Yazıktır ırkçılığa, bölücülüğe. Bırakın da yurdumuzun en ücra köşelerine teknoloji ulaşsın. Bilim gitsin. Analar artık ağıt yakmasın. Çocuklar silah sesi duymasın. Kendi içimizden çıkacak her çatlak ses bizleri bölünmeye götürür. Milli birlik ve beraberliğimizi hep birlikte koruyalım ki gelecek nesiller mutlu yaşasın. İnsan ömrü nedir ki bir çınarın yanında.

  banu baykal a: - nevzenhan

  yazdigim seyleri hangi gozle okudugunuzu anlamiyorum..ben ne yunan milliyetciligini. irkciligini nede karsiligi turk milliyetciligini yada irkciligini savunmuyorum..sizin dustugunuz hata burada..ben yunanlilarin yaptigi dogrudur demedim ama sizde yaptiginiz yazdiginiz irkci yorumlar icin hak vermedim... yani simdi size hakvermedim diye beni neyle itham etmeye calisiyorsunuz anlamadim? size nede bir yunan irkcisina katliamlar sonucunda destek vermem..ama sizin gibi at gozluguyle bakanlar bu yazdiklarimi zor anlar!

  Tarih bilmemenin dayanılmaz hafifliği.. - kurtefe

  Kıbrıs sorunu 1960 lardan başlayıp 1974 kadar devam etmiş .... kahraman türk ordusunun adaya çıkmasıyla bitmiştir... ki bunu son günlerin gazze savaşı ile karşılaştırırsak eğer kıbrıs türklerinin arkasındaki türkiye gibi gazzeninde arkasında bir güçlü bir devlet olsa idi gazzelilerde barışı bulurlardı ( anlayanlara ) ..... ve türkiyenin müdalesinin nedeni yunanistandaki albaylar darbesinden sonra eoka cıların makarios ile birlikte adayı yunanistana bağlama hayalleri yatmaktadır ve ilk zamanlarda türkiyenin müdahalesi BM tarafından haklı bulunmuş ve sonucunda yunanistandaki darbeciler iktidardan düşmüştür ama ne yazık ki gene türkün kara talihi ortaya çıkmış ve savaş alanında kazanılan haklı bir dava başımıza 35 yıllık bir bela olarak kalmıştır... Olay akdenize hakim olma savaşıdır yunan ve amerikan için ama kıbrıs türkü için var olma savaşıdır... bunu bu şekilde bilin... ve gazzeyi hatırlayın ve kıbrıs ile karşılaştırın türkiyenin büyüklüğünü anlayın... kıbrıs çıkartması yapılamaz denenin ikici defa yapılmasıdır ( ilki geçilemez denen yunan savunma hatları idi ) ...türkiyenin amerikaya karşı gelişinin kanıtıdır... dikkat çekerim ilk asala terörü 1974 ten sonra başlamıştır ne tesadüf dimi...

  ulus olmak - sıfır

  modern ulus devlet projesinin pislikleri bunlar. ne itiraflar biter ne açılacak kuyular. bugün, bunların tekrarlanmaması için iyi okumalıyız bunları. her öteki kendini yaratanın bir parçası. bunu nasıl görmeyiz. öldürülen, yok edilen her ötekiyle sen de yavaş yavaş yok oluyosun. eksildin. hala eksilmeye devam ediyosun ama hala görmemekte ısrar ediyosun. çok memnunsan türk ve yunan olarak halinden, daha çok okursun bu haberleri. akıl niye var ki.

  Lıverpool39-Mılan1 - mudanya

  Her iki millet 500yıl bir arada yaşamanın karakteri nasıl etkilediğini anlayamıyorlar.Dangalaklıkta ne Türk tarafında nede Yunan tarafında kıtlık yok! Heysel stadındaki olaylardan sonra(LIVERPOOL-MILAN) barbar İngiliz kamyon sürücüleri İtalyan ve İngiliz ölülerini kastederek, Liverpool39-Milan1 yazılı bir etiketle dolaşıyorlardı. Oldu olacak bari reklamcılar da para kazansın bu trajediden.. Utanalım efendiler!!

  bize benzer yunanli - palenke

  ne türkler masum nede yunanlilar,zaten savasin kendisi zalimler ve sadistler icin bulunmaz bir ortam.