'Bir yerde görürsem yüzünü darmadağın edeceğim'

'Bir yerde görürsem yüzünü darmadağın edeceğim'
'Bir yerde görürsem yüzünü darmadağın edeceğim'
Ukraynalı işadamı ve Dnepropetrovsk bölgesinin eski valisi Kolomoyskiy, Odessa Valisi ve Gürcistan eski cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili'yi 'yüzünü darmadağın' etmekle tehdit etti.

RADİKAL - ABD merkezli Politico dergisine konuşan Ukraynalı milyarder İgor Kolomoyskiy,"Saakaşvili'yi bir yerde görürsem yüzünü darmadağın edeceğim. Görevden ayrılır ayrılmaz onu ezeceğim"dedi.

Ukraynalı işadamı, Odessa Valisi ile ilişkilerinin eskiden bu kadar gergin olmadığını belirterek, Mihail Saakaşvili'nin Gürcistan'daki seçim kampanyasına mali yardımda bulunduğunu, 2011'de ise birlikte Hırvatistan'da yat tatiline çıktıklarını, Gürcü siyasetçinin daha sonra kendisini Dnepropetrovsk'ta ziyaret ettiğini anlattı.

'SÜMÜKLÜ UYUŞTURUCU BAĞIMLISI'

Politico, Saakaşvili'nin, Kolomoyskiy'in iş ortağı İgor Patitsa'nın yerine Odessa valiliğine getirilmesinin iki politikacı arasında anlaşmazlık konusu olduğunu belirtti. Palitsa'nın görevinin sona ermesine 2 ay kalırken Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko'nun ani kararıyla bu göreve Saakaşvili getirilmişti.

Bununla birlikte Ukrayna medyasında, Saakaşvili'nin Kolomoyskiy hakkında 'gangster' ve ‘haydut', işadamının ise buna karşılık Gürcü siyasetçi hakkında 'ağızlığı olmayan köpek' ve ‘sümüklü uyuşturucu bağımlısı' dediği iddia edilmişti.

'İHANET ETTİ'

"Önce bizlere iltifatlar yağdırdı, durmadan şerefimize kadeh kaldırdı, bizim ne kadar iyi olduğumuzu söyledi, sonra doğrudan Poroşenko'ya giderek Palitsa yerine getirilmesini istedi" diye anlatan Ukraynalı milyarder, bu hareketi ‘ihanet' olarak nitelendirdi.

Dergi, ayrıca Kolomoyskiy'nin Dnepropetrovsk valiliği görevinden istifa ettikten sonra Ukrayna lideri Poroşenko'yla yaptığı ‘anlaşmaya' da dikkat çekti. Yazıda, "Anlaşma çok basitti: Kolomoyskiy, hükümete saldırılarına son verirse işletmesine dokunulmayacaktı ve Dnepropetrovsk olaylarına karışan adamlarına dokunulmazlık sağlanacaktı" dendi. (Sputnik)