Biri Assange'ı gözetliyor!

Biri Assange'ı gözetliyor!
Biri Assange'ı gözetliyor!
Ekvador'un Londra Büyükelçiliği önünde "Assange" bekleyişi 24 saat sürüyor. Assange'ın konuşma yaptığı balkona güvenlik kamerası takıldı

LONDRA - Ekvador yönetiminin Wikileaks kurucusu Julian Assange'ın siyasi sığınma başvurusunu kabul etmesiyle İngiltere ile bu ülke arasında patlak veren diplomatik krizin ardından, Londra'daki Ekvador Büyükelçiliği önündeki gergin bekleyiş sürüyor.

Başkentin turistik ve lüks semtlerinden Knightsbridge'in simgesi olan Harrods mağazasının hemen yanında bulunan Ekvador'un Londra Büyükelçiliği binası önünde, Londra polisi 24 saat nöbet tutuyor.
Büyükelçilik'in tarihi binası önündeki kalabalık, Harrods mağazasına uğrayan turistlerin de dikkatinden kaçmıyor. Bu nedenle, Ekvador Büyükelçiliğinin önünde Assange destekçilerinin yanı sıra, ellerinde fotoğraf makineleriyle duran meraklı turistlere de rastlanıyor.
Assange'ın destekçileri ise Büyükelçilik'in karşı kaldırımdaki bekleyişini sürdürüyor. Üzerlerinde, "Assange'a Özgürlük", "Londra polisi neden ABD için çalışıyor?", "Viyana Sözleşmesi'ne saygı gösterin" gibi pankartlar taşıyan destekçiler, zaman zaman hoparlörle İngiliz hükümeti ve polisine, Assange'ın Ekvador'a sığınmasına izin verilmesi çağrısında bulunuyor.

Büyükelçilik önünde bekleyen gruptaki Ekvador vatandaşı Gabriella, ülkesinin Assange'ın siyasi iltica talebini kabul etmesinden çok mutlu olduğunu ifade etti. "Ekvador'daki hükümet uzun süredir insanlar için iyi bir şeyler yapan ilk hükümet oldu" diyen Gabriella, "ülkesinde ifade ve basın özgürlüğü olmadığı, Ekvador Cumhurbaşkanı Rafael Correa'nın bu nedenle Assange'ın sığınma talebini kabul ettiği" yönündeki görüşlere katılmadığını söyledi.
Özellikle Batı basını geçen bir yıl içinde, Ekvador hükümetinin ve Cumhurbaşkanı Correa'nın "ülkesindeki medya kuruluşlarına uyguladığı baskıyı" eleştiren makale ve haberlere yer verdi. Correa'nın gelecek yılki seçim öncesi, "ifade özgürlüğüne ilişkin kötü sicilini temizlemek için Assange'ın siyasi iltica talebini kabul ettiği" yönünde yorumlar basında yer aldı.-"Beklemeye devam edeceğim"-


Assange'ı ve Wikileaks'i desteklemek için 10 günden fazla süredir Büyükelçilik önünde beklediğini söyleyen Christopher isimli İngiliz ise, "İngiliz hükümeti Assange'ın Ekvador'a gitmesine izin verene ya da İsveç Assange'ın şartlarını kabul edene kadar burada bekleyeceğim" dedi.
Londra polisinin Büyükelçilik önünde beklemesinin İngiliz vergi mükelleflerine her gün binlerce sterline mal olduğunu kaydeden Christopher, "Ekvador'un iyi bir insan hakları sicili olmadığını biliyorum. Ama şu anda ifade özgürlüğünün destekçisi durumundaysa, buna destek vermeliyiz" diye konuştu.
Bu arada, Assange'ın önceki hafta konuşma yaptığı büyükelçiliğin balkonuna güvenlik kamerası takıldığı ve Büyükelçilik önündeki polislerin sık sık nöbet değiştirdiği gözlendi.
İsveç'te iki kadına tecavüz etmekle suçlanan ve bu ülkeye iadesi İngiltere'de onanan 41 yaşındaki Assange, İsveç'e giderse, ABD'ye gönderilmekten korkuyor. Yaklaşık üç ay önce Ekvador'un Londra Büyükelçiliği'ne sığınan ve hakkındaki suçlamaların siyasi olduğunu savunan Assange'ın, Ekvador'a siyasi sığınma talebi kabul edilmişti. Ancak İngiltere, Assange'ın Büyükelçilik'ten çıkması halinde, şartlı tahliye koşullarını ihlal ettiği gerekçesiyle tutuklanacağını açıklamıştı.
İngiltere ile Ekvador arasında diplomatik krize neden olan Julian Assange'ın, bir çözüm bulunmaması halinde aylarca Ekvador'un Londra Büyükelçiliği'nde kalabileceği tahmin ediliyor. (aa)