Biri devlet, diğeri vaatlerle kazandı

Biri devlet, diğeri vaatlerle kazandı
Biri devlet, diğeri vaatlerle kazandı

Ermenistan daki parlamento seçimlerine katılım oranının yüzde 60 civarında olduğu belirtildi. Fotoğraf: EPA

Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

Ermenistan’da yapılan seçimleri, ‘beklenildiği gibi’ Serj Sarkisyan liderliğindeki Cumhuriyetçi Parti ‘oylarını koruyarak’ kazandı. En büyük sürpriz, 2007 seçimlerinde yüzde 13.7 oy alan Gagik Tsarukyan’ın lideri olduğu Müreffeh Ermenistan Partisi’nin yüzde 30’a dayanması oldu. Milliyetçi Taşnakların yüzde 12.2 olan oyları ise yüzde 6’nın altına düştü.
Türkiye ve Ermenistan yıllardır ‘küs kardeşleri’ oynasa da siyasetin yapılış şekli ve sonuçları bakımından birbirlerine benziyor. Ermenistan’da seçim öncesinde yolsuzluk iddiaları gündeme gelmişti. İktidarın devlet olanaklarını, muhalefetin ise ‘kişisel servetlerini’ kullanarak seçmeni tavlama yarışına girdiği konuşuldu. Propaganda ve seçim döneminde ‘kayda değer’ şiddet olayları yaşanmadı. Cumhuriyetçi Parti’nin bazı işadamları üzerinde ‘vergi incelemesi’ kozunu Demokles’in kılıcı gibi salladığı ise ülkede yaygın bir kanı. Ancak tüm bunlara rağmen, ‘nispeten’ istikrarı yakalayan Ermenistan yine ‘Sarkisyan’ dedi. Ülkedeki seçim sistemine göre partinin oy oranında ciddi artış olmamasına rağmen sandalye sayısını arttırması mümkün. 

Oskanyan faktörü
Seçimlerin ‘gizli galibi’ Müreffeh Ermenistan Partisi’nin yıldızı olarak parti lideri Gagik Tsarukyan kadar, geçen şubatta partiye katılan Vartan Oskanyan da gösteriliyor. Oskanyan’ın parlayan yıldızı Şubat 2013’te yapılacak devlet başkanlığı seçimlerinde aday olmasına yetecek mi, bunu da zaman gösterecek. Anamuhalefetin kötü giden ekonomiyi siyasi argüman olarak iyi kullanması ‘artı’ hanesine yazıldı. Tsarukyan’ın ajandasının ilk sırasında küçük ve orta ölçekli girişimlere teşvik ve kayıtdışı ekonominin daraltılması var. Ülke, ekonomik açılım için tabiri caizse ‘Ermenistan kaplanlarını’ bekliyor.
Taşnakların oylarında ise alternatif söylem üretemediği ve cılız bir muhalefet sergilediği için ciddi düşüş yaşandı. Ancak gözlemciler, ‘aşırı milliyetçilikle’ özdeşleşen Taşnakların düşüşünün, ülkede milliyetçiliğin gerilediğine işaret ettiği görüşünde değil. AGİT ise seçim yolsuzluklarıyla ilgili iddiaların peşinde, ancak sonuçların değişmesi beklenmiyor.

Erivan’da kafalar karıştı
Ermenistan’da pazar günü gerçekleştirilen parlamento seçimlerinde koalisyon ortağı partilerin oyların yüzde 80’ini alması uzmanların kafasını karıştırdı. Eski başkanlardan Levon Ter Petrosyan liderliğindeki Ermeni Ulusal Kongresi Bloku, seçimlerin adil geçmediği gerekçesiyle sonuçlara tepki gösterdi. Daha önceki dört seçim sürecinde de muhalefetin iktidara karşı oylarını arttırdığı Ermenistan’da koalisyonun iki ortağı durumundaki Cumhuriyetçi Parti (yüzde 44) ve Müreffeh Ermenistan Partisi (yüzde 30) oyların toplam yüzde 74’ünü kazandı. 131 milletvekilinin bulunduğu parlamentoda 68 koltuk alan Cumhuriyetçi Parti çoğunluğu sağlamış durumda. Fakat Cumhuriyetçilerin iktidarını kuvvetlendirmek için koalisyonu tercih edebileceği düşünülüyor. Cumhuriyetçi Parti’nin bu konuda eski ortaklarından iki alternatifi bulunuyor. Oyların yüzde 5.5’ini alan Yasalar Ülkesi Partisi ya da Müreffeh Ermenistan Partisi. Ancak Cumhuriyetçi Parti, Müreffeh Ermenistan’la ortaklık kurarsa parlamentoda çok zayıf bir muhalefetin oluşması da ihtimaller dahilinde.