'Bize uymayanların Almanya'da yeri yok'

'Bize uymayanların Almanya'da yeri yok'
'Bize uymayanların Almanya'da yeri yok'
Eski Almanya Merkez Bankası yetkilisi Sarrazin, bu kez de 'Türk geleneklerine uyanların Almanya'da yeri olmadığını' savundu.

BERLİN- Almanya Kendini Yok Ediyor’ adlı kitabında göçmenlere hakaret ettiği için görevden alınan Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Thilo Sarrazin yine göçmenleri ve Türkleri hedef aldı. Sarrazni, Bild am Sonntag’a demecinde, hükümetin zorunlu evliliklerin cezalandırma kararının uygulanmasının çok zor olacağını belirtip Türkiye ’den evlenen Türklerin ‘Almanya’da yeri olmayacağını’ savundu.

Kapı kimlere açık? İtaatle yetiştirilen genç kızların babalarının evlilik konusundaki isteklerine de uyacağını, bu yüzden zorunlu evlilikleri kontrol etmenin güç olacağını savunan Sarrazin, göçmenlerin Alman toplumuna uyumu için aile birleşimi kurallarının değiştirilerek, Almanya’ya getirilen aile üyelerine uzunca bir süre devlet yardımı yapılmaması gerektiğini öne sürdü. Eski Alman yetkili, “Almanya’daki Müslüman örgütler şimdi zorunlu evliliği reddedip, bunu yine de geleneklerin bir parçası olarak görüyorsa, bunun bizim değer anlayışlarımızla hiçbir ilgisi yok” dedi. “Kızlarını başını örtmeye zorlayanların ve onları Anadolu ’daki kuzenleri ile evlendirenlerin Almanya’da yeri yok. Almanca konuşan, ancak kendi aile fertlerinin Almanca öğrenmesini önlemeye çalışanların Almanya’da yeri yok. Dilimize düşman olduğu için Alman televizyonları yerine Türk televizyonlarını seyredenlerin Almanya’da yeri yok” çıkışı yapan Sarrazin şöyle ekledi: “Ama burada çalışmayı, çocuklarının Alman olmasını isteyenlere, torunlarının Almancayı Türkçeden iyi konuşmasını isteyenlere kapımız açık.”

Wulff’u da eleştirdi
Eski yetkili, Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff’un, iki Almanya’nın birleşmesinin yıldönümündeki konuşmasını da eleştirip şöyle konuştu: “İslamiyet’in Almanya’ya ait olduğunu söylemek yanlış. Alman kültürü, büyük ölçüde İslamiyet olmadan gelişti. Ülkemizde bugün milyonlarca Müslüman’ın yaşaması bu gerçeği değiştirmez. Başbakan Erdoğan , buradaki Türkleri Alman gibi olmamaları için uyardı. Türkiye’de de Hristiyanlığa zorla tahammül ediliyor. Rakamlar var. Türkiye’de 1914’te halkın yüzde 25’i Hıristiyan iken, şimdi sadece yüzde 0,2’si Hıristiyan. İstanbul’daki Alman okulunda birkaç yıldan beri alt sınıflarda Almanca dersi verilmesi yasak.”

Almanların yüzde 60-80’inin kendisine güvenmesinden memnuniyetini ifade eden Sarrazin, sadece zor sorunları dile getirdiğini, Almanya’da hiçbir zaman sağcı bir parti istemediğini ekledi.(aa)