BM belgelerini Rumlar çalmış

BM belgelerini Rumlar çalmış
BM belgelerini Rumlar çalmış
Geçen yıl gerçekleşen BM tarihinin en büyük belge hırsızlığının Kıbrıs Rum İstihbarat Teşkilatı tarafından gerçekleştirildiği ortaya çıktı.


ATİNA - ‘Birleşmiş Milletler (BM) tarihindeki en büyük gizli belge çalınması olayı’nın altından Kıbrıs Rum İstihbarat Teşkilatı (KİP) çıktı. BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’in yardımcısının bilgisayarındaki gizli belgelerin geçen yıl çalınarak Rum basınına sızdırılması skandalında KİP’in parmağı olduğu anlaşıldı. 15 dosya içinde bulunan 6500 sayfalık gizli belgelerin bir bölümü Rum gazetesi Fililefteros’ta yayımlanmıştı.

Dün Politis gazetesi, hırsızlığı Rum yönetiminin BM’yi karalama kampanyası çerçevesinde KİP’in gerçekleştirdiğini yazıp “Hedef açıktır: yürütülmekte olan doğrudan görüşmeler prosedürünün alaşağı edilmesi” dedi. Politis şu yorumu yaptı: “BM Genel Sekreterliği bu olayda Rum Yönetimi’nin parmağı olduğuna inanıyor ve Kıbrıs görüşmeleri başarısızlığa uğrarsa bu vakayı da Rum tarafının kötü niyetini göstermek amacıyla değerlendirecek. Rum Yönetimi’nin konunun parlamentoda görüşülmesini engellemeye çalışması bu tehlikeden kaynaklanıyor.”

Hristofyas’ın direnme mesajı
Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas’ın belgelerin içeriğini ‘BM hakemlik oynarken kendisinin direndiği’ mesajını vermek için kullandığını hatırlatan Politis, belgelerin, BM’nin daha aktif rol oynamasının beklendiği ikinci turun başladığı 10 Eylül 2009’dan itibaren çalındığına, sızma kaynağının BM merkezi olduğu izlenimi verilmeye çalışıldığına dikkat çekerek şunu belirtti: “Sızdırmanın, belirli bir kişiyi etkilemek, diğerlerine şantaj yapmak, BM’nin müzakerelere aktif katılımını engellemek ve Downer’ın itibarını zedelemek hedefini taşıdığı açıktı.”

BM soruşturması Rum Yönetimi’ni işaret ediyor
Politis’te yayımlanan habere göre, BM yetkililerinin konuyla ilgili soruşturmasında şu sonuçlara varıldı:
Çalınma Kıbrıs’tan yapıldı. Downer’ın yardımcısının bilgisayarındaki mail’lere 11 kez girildi.
Downer’ın yardımcısı yurtdışında olduğunda mail’leri kontrol edildi. Hacker’lar yardımcının ne zaman Kıbrıs’ta olmadığından haberdardı.

Downer’in yardımcısının kaldığı otelde bir personel belgelerin Rum basınında yayımlanması üzerine ortadan kayboldu.

Basına sızan belgelerde Hristofyas’ı zor durumda bırakacak hiçbir şey yok. Bu da sadece gerekli görülen mail’lerin basına sızdırıldığını gösteriyor. (Radikal, aa)