BM: Esad sarin kullanmadı

BM: Esad sarin kullanmadı
BM: Esad sarin kullanmadı
BM'nin Suriye Araştırma Komisyonu Üyesi Carla Del Ponte, Suriye'de Esad yönetiminin sarin gazı kullandığına dair kanıt olmadığını buna karşın muhaliflerin sinir gazı kullandığının belirlendiğini söyledi.

Radikal.com.tr - Birleşmiş Milletler (BM) insan hakları araştırmacıları, Suriye 'de kimyasal silah kullanıldığı yönündeki iddiaları araştırmak için Suriye'deki çatışmaların kurbanları ile görüştü.

Russia Today'in haberine göre, pazar günü İsviçre-İtalya televizyonuna konuşan BM Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu Üyesi Carla Del Ponte, Suriye'ye komşu ülkelerdeki savaş kurbanları, doktorlar ve hastanelerle yaptığı görüşmeler sonucunda Suriye güçlerinin sarin gazı kullanıldığına dair bir kanıt bulamadıklarını söyledi.

Suriye'de kimyasal silah kullanıldığı yönünde “somut şüpheler” olduğuna dair iddialar olduğunu ancak bunların, Suriye yönetimi için değil muhalifler için öne sürüldüğünü belirten Del Ponte, kimyasal silahların nerede ve ne zaman kullanıldığı ile ilgili bir bilgi vermedi.

Son günlerde ABD , Şam'ın sarin gazı da dahil kimyasal silahlar kullanmış olabileceğine dair açıklamalar yapıyor ve muhaliflere “açıktan” silah yardımı yapabileceklerini belirtiyordu. (Ajanslar)