BM: Gazze işgal edilmiş Filist'in parçasıdır

BM: Gazze işgal edilmiş Filist'in parçasıdır
BM: Gazze işgal edilmiş Filist'in parçasıdır
BM Sözcüsü Martin Nesirky, BM'ye göre Gazze'nin işgal edilmiş Filistin topraklarının bir parçası olduğunu söyledi.

Sözcü Nesirky, gazetecilerin dün BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un insani işlerden sorumlu yardımcısı Valerie Amos'un, Filistin'in işgal altındaki toprakları olarak sadece Batı Şeria'yı söyleyip Gazze'yi söylememesini nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine, “BM kararlarına göre Gazze işgal edilmiş Filistin topraklarının bir parçasıdır” dedi.

Nesirky açıklamasında şunları şunları kaydetti:
“BM Güvenlik Konseyi'nin 2009 tarihli 1860 sayılı kararı ve BM Genel Kurulu'nun 20 Aralık 2010'da aldığı kararlarda Gazze, 1967'de ( İsrail tarafından) işgal edilen Filistin topraklarının bir parçası olarak görülmektedir. Özellikle Konsey kararlarının uluslararası hukukta bağlayıcılığı bulunmaktadır. Konsey'in ve Kurul'un Gazze konusundaki kararlarını değiştirmeleri halinde Gazze'ye ilişkin tutumumuz değişir. Bu olmadığına göre BM'ye göre Gazze, işgal edilmiş Filistin topraklarının bir parçasıdır.”

Valerie Amos dün Yahudi asıllı Amerikalı bir gazetecinin, “Gazze hala İsrail işgali altında mı, halbuki İsrail oradan çoktan çıktı” şeklindeki sözleri üzerine, “Ben de zaten işgal altındaki toprak olan Batı Şeria ve Gazze dedim. Batı Şeria biliyorsunuz İsrail yönetimi altında” demişti. Amos'un bu yanıtı BM'de gazetecilerin kafalarında soru işaretine yol açmıştı. (aa)