BM Genel Kurulu'nda söz meclisten dışarı

ABD ’nin New York kentinde düzenlenen BM Genel Kurulu 67’nci dönem toplantılarının ikinci günü, birbirinden çarpıcı konuşmalara sahne oldu. Toplantılara İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın ve Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin konuşmaları damgasını vurdu. 

‘HEPİMİZİ MEHDİ KURTARACAK’ 
İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad konuşmasını Şiilerin kaybolduğuna ve insanlığı kurtarmak için döneceğine inandığı 10. İmam Mehdi üzerine kurdu. Ahmedinejad “Kurtarıcı olarak dünyaya geri döndüğünde tüm dinlere ve insanlığın geleceğine ışık tutacak, ırk, din, dil ayrımın önemsizleşecek” dedi. ‘Kibrin kontrol etmediği yeni bir dünya düzeni arzusundan bahsederek “Onun gelişiyle dünya yeniden can bulacak, onun insanlığı kutsamasıyla bahar gelecek, kışın yoksulluğu, savaşı, zulmü son bulacak. Onun ışığıyla birlikte insanlık beraberliği tadacak, dayanışma ve hoşgörü içinde ellerimiz nihayet birbirini bulacak” ifadelerini kullandı. “Egemen güçlerin kitle imha silahları ve nükleer silah tehdidi dünyaya hüküm sürüyor” diyen İran lideri, Suriye ile ilgili eleştirilere yanıt vermedi. 

BARIŞÇIL NÜKLEER HAKKI 
Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, konuşmasında Filistin’de süren işgalin sona ermesi, insan onuru ve adalet için herkesin çalışması gerektiğini söyledi. İsrail’e atıfta bulunarak “Nasıl oluyor da insan onuru ve özgürlük gibi değerleri savunan bu kurul, başkalarını bundan mahrum bırakan ülkeleri barındırabiliyor” dedi. Suriye’de yaşanan katliamın sona ermesi ve halk rejiminin kurulabilmesi için bölgesel ve uluslararası kurullar gerektiğini, dış müdahaleden yana olmadıklarını ifade etti. Ayrıca, İsrail’in açıklanmayan nükleerinden bahsederek “ Ortadoğu ’da ‘Silahsızlanma Anlaşması’na uymayanlar, daha fazla hoş görülmeyecek.” dedi. Bunun yanında, “Nükleer silahlara karşıyız ancak barışçıl nükleer tüm ülkelerin hakkıdır.” diye konuştu. 

MALİ’YE MÜDAHALE TALEBİ 
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, İran’ın Suriye rejimine desteğini “Kabul edilemez” diye eleştirirken Mali’deki İslamcılara karşı BM’yi harekete geçmeye çağırdı. Mali Başbakanı Cheick Modibo Diarra ise ülkeye uluslararası askeri güç gönderilmesi için BM Güvenlik Konseyi’nden karar çıkartılmasını istedi. 

ZERDARİ BATI’YA İSYAN ETTİ 
Pakistan Devlet Başkanı Asıf Ali Zardari ülkesinde yıllardır radikal İslamcılara karşı savaş verdiğini ve kendi eşinin bir suikastte öldürüldüğünü söyledi. Zerdari şöyle konuştu: “Hiçbir ülke ve hiçbir halk Pakistan kadar teröre karşı mücadele etmemiştir. Yeteri kadar çabalamadığımızı söyleyenlere bütün alçak gönüllülüğümle söylüyorum: Lütfen ölülerimizin hatırasına ve yaşamımıza kazınan bu acıya hakaret etmeyin. Lütfen halkıma başka hiçbir halka sorulmamış sorular sormayın. Masum kadınları ve çocukları şeytanmış gibi göstermeyin. Ve lütfen şu daha fazlasını yapın tekerlemesini de bırakın. Amerika’nın teröre karşı yaptığı harekâtlar insanların yaşamını daha da zorlaştırdı.” 

RUM LİDERDEN AĞIR SUÇLAMA 

Kıbrıs Rum Kesimi lideri Dimitris Hristofyas ise, KKTC lideri Derviş Eroğlu’nun müzakereleri yarıda bıraktığını savunarak “Müzakere masasına dönün, iyi niyetle müzakerelere devam edin” dedi. Türkiye ’nin olumlu katkısının önemli olduğunu vurgulayan Hristofyas “Türkiye bir ‘savaş gemisi diplomasisi’ uyguluyor ve sık sık ada çevresinde askeri güç gösterisi yapıyor.”dedi. {NEW YORK/AP}