BM Güvenlik Konseyi olağanüstü toplanacak

BM Güvenlik Konseyi olağanüstü toplanacak
BM Güvenlik Konseyi olağanüstü toplanacak
BM Güvenlik Konseyi Lübnan-İsrail sınırındaki gerginlik nedeniyle toplanacak.

RADİKAL - BM Güvenlik Konseyi, İsrail -Lübnan sınırında yaşanan gerginliği değerlendirmek için olağanüstü toplantı gerçekleştirecek.

İsrail'in BM Daimi Temsilcisi Ron Prosor, BM Güvenlik Konseyi Başkanlığı ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'a gönderdiği mektupta, Hizbullah'ın saldırılarını şikayet etmişti.
Mektupta Hizbullah'ın Lübnan'ın güneyine yıllardır silah yığdığını öne süren Prosor, bunun BM Güvenlik Konseyi kararlarının ihlali olduğunu belirterek, Konsey'den Hizbullah'ı "açık bir şekilde" kınamasını istedi.

BM Güvenlik Konseyi Başkanlığı, Konsey üyelerini, Lübnan-İsrail sınırındaki gelişmeleri değerlendirmek üzere New York saatiyle 16.00'da (TSİ: 23.00) acil toplantıya çağırdı.

Öte yandan BM Genel Sekreter Sözcülüğü, Lübnan-İsrail sınırında görevli BM Barışgücü birliğinin (UNIFIL), sabah saatlerinde İsrail yönüne 6 roket, öğleden sonra da 5 roket atıldığını gördüğünü, İsrail Ordusu'nun da roketlerin geldiği bölgeye doğru top atışı gerçekleştirdiğinin tespit ettiğini bildirdi.

Bu olaylar sırasında bir İspanyol UNIFIL askerinin hayatını kaybettiği belirtilen açıklamada olayın detaylarının henüz netleştirilemediği kaydedildi.

Lübnan'ın güneyinde İsrail'in işgali altındaki sınır bölgesi Şebaa Çiftlikleri'nde devriye gezen İsrail askeri aracına Hizbullah tarafından yapılan tanksavar füze saldırısı sonrası, İsrail de güney Lübnan'daki çeşitli sınır noktalarına topçu ateşi açmış, saldırıda 1 BM Barış Gücü (UNIFIL) askeri ölmüştü.

İsrail Ordu Sözcüsü Peter Lerner, saldırıda 2 İsrail askerinin öldüğünü, 7'sinin de yaralandığını açıklamış, Hizbullah da bu saldırıyla, İsrail'in, Suriye 'nin Kuneytra kentinde Hizbullah konvoyuna düzenlediği saldırıya misillemede bulunduğunu duyurmuştu.