BM hem Suriye hem muhalifleri suçladı

BM hem Suriye hem muhalifleri suçladı
BM hem Suriye hem muhalifleri suçladı
BM özel komisyonu Suriye'de hem rejim hem muhaliflerin kimyasal silah kullanmış olabileceğini belirtip ekledi: Daha çok delile ihtiyaç var

BM Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu, Suriye’de kimyasal silahların hem rejim güçleri hem muhalifler tarafından kullanılmış olabileceği sonucuna vardı. Komisyon 15 Ocak- 15 Mayıs tarihleri arasında mülteciler ve hâlâ Suriye’de olanlarla internet üzerinden yaptığı 430 mülakat sonucu 5. raporunu yayımladı. 29 sayfalık raporda hem hükümet hem de muhaliflerin belirli miktarda kimyasal silah kullandığına inanmak için ‘mantıklı sebepler’ olduğu kaydedildi. Mart ve nisanda 4 kimyasal silah saldırısı iddiasını inceleyen ancak saldırıların arkasında kimin olduğunu bulamayan 20 kişilik komisyon, ellerinde hükümet ve muhaliflerin yasaklı silahlar kullandıkları yönünde pek çok iddia olduğunu ancak konuştukları kişilerden çoğunun orduyu işaret ettiğini yazdı. Komisyon Başkanı Paulo Pinheiro, “Tam olarak hangi kimyasal silahların kullanıldığı, bunların bu kişilerin ellerine nasıl veya kim sayesinde geçtiğini belirlemek için henüz yeterli kanıt yok” dedi. Komisyon üyesi Vitit Muntarbhorn ise çapraz sorgu yapılmasına ve YouTube’daki videoların incelenmesine rağmen elde edilen bulguların yetersiz kaldığını belirtip konunun Lahey ’e taşınabilmesi için BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un belirlediği bir ekibin kimyasal saldırı yapıldığı iddia edilen bölgelerden numune toplanmasına izin verilmesi gerektiğini kaydetti. 

İki taraf da suç işliyor
 
Savaş suçları üzerinde duran raporda 4 kimyasal silah saldırısı not edildi: 19 Mart’ta Halep’teki Kan el Asal ve Şam’daki Uteybe, 13 Nisan’da Halep’teki Şeyh Maksud bölgesi, 29 Nisan’da da İdlib’e bağlı Sarakib kasabası. Raporda ayrıca “Suriye’deki çatışma yeni vahşet sınırlarına ulaştı. Savaş suçları, insanlık suçları ve insan hakları ihlalleri günlük hayatın bir gerçeği haline geldi. Belgelenen ihlaller ordu ve hükümetin ortaklaşa yürüttüğü politikanın kanıtıdır” denildi. Kentlerin bombalanması ile sivillerin öldürülmesi, işkence ve insanlık dışı muamele görmesi ve sivillere tecavüz edilmesinden ordunun sorumlu tutulması gerektiğini savunan komisyon, muhalifler ve yabancı savaşçıların da ‘göstermelik duruşmalardan’ sonra sivilleri ve rehine askerleri öldürdüğünü kaydetti. Komisyon, BM Güvenlik Konseyi’ni suçluları adalet önüne çıkarmaya çağırırken eski Uluslararası Ceza Mahkemesi Başsavcısı Carla Del Ponte “Suriye’de bir sürü insan ölüyor. Kimyasal silah şu an Suriye’deki en önemli konuymuş gibi davranmayın. Eninde sonunda her şey açıklığa kavuşacak” dedi. Suriye’ye silah yardımı yapılmaması gerektiğini vurgulayan Del Ponte, “Silah gönderilmesi iki taraf arasında bir denge sağlamayacak. Yalnızca daha çok sivilin ölmesine ve yaralanmasına sebep olacak” dedi.

‘Sakın organ yiyici göndermeyin’

Rusya lideri Vladimir Putin, Suriye’ye silah satışının uluslararası hukuka uygun olduğunu belirtip Şam’a henüz S-300 füzesi gönderilmediğini belirtti. AB-Rusya Zirvesi’nde konuşan Putin, muhaliflere silah yardımının önünü açan AB’yi de eleştirirken muhaliflere de ağır sözler sarf etti: “Umarım Cenevre’deki görüşmelere bu organ yiyicileri göndermezler. Aksi takdirde Rus temsilcilerinin güvenliğini sağlamam gerekir” dedi.