BM: İran, nükleer silahlar soruşturmasında işbirliği yapmıyor

BM: İran, nükleer silahlar soruşturmasında işbirliği yapmıyor
BM: İran, nükleer silahlar soruşturmasında işbirliği yapmıyor
BM, İran'ın nükleer silahlar soruşturması konusunda işbirliği yapmadığı uyarısında bulundu

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER - BM'ye bağlı Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun (UAEK) Başkanı Yukio Amano, BM Genel Kurulu'na yaptığı konuşmada, İran hükümetinin, bu ülkede yürütüldüğünden şüphelenilen gizli nükleer silah çalışmalarının soruşturulmasında işbirliği yapmadığını söyledi.

UAEK ile İran arasındaki görüşmelerin, kurum tarafından hazırlanan Kasım 2011 tarihli raporunun ardından yoğunlaştığını anlatan Amano, “Ancak şu ana kadar hiçbir somut sonuç elde edilemedi” dedi.

UAEK'nın Kasım 2011 tarihli raporunda,”İran'ın nükleer patlayıcı bir cihaz geliştirilmesiyle ilgili faaliyetler yürüttüğüne ilişkin inanılır bilgi bulunduğu” ifadesi yer alıyordu.

Kurumun, İran'ın sahip olduğunu bildirdiği nükleer materyallerin barışçı amaçların dışına yöneltilmediğini doğrulamak amacıyla çalışmalarını sürdürdüğünü anlatan Amano, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İran, ilan ettiğinin dışında nükleer materyalleri ve faaliyetlerinin bulunmadığı konusunda inandırıcı teminat vermemize imkan sağlayacak gerekli işbirliğini göstermiyor. Bu nedenle İran'daki tüm nükleer materyallerin barışçı amaçlarla kullanıldığı sonucuna varamıyoruz”.

Her şeye karşın kurumun, “İran ile diyaloğu artırmaya kendini adadığını' vurgulayan Amano, “İran ile görüşmeleri sürdüreceğiz. Daha fazla erteleme olmadan anlaşmaya varacağımızı ümit ediyorum” dedi.

aa